Kediler Hakkında

Abyssinian

İngilizlerin bu ırkı geliştirme çabalarının sonucu olarak Abyssinianlar Afrika vahşi kedisine benzemektedir.
diğer türlerle kıyaslandığında saf ve eski bir ırktır.Aralarında benzerlik olmasına
karşın bu kedilerin Antik Mısır’ın mumyalanmış kedilerinin torunları olduğu söylenemez.
Bazı yetiştiriciler bu ırkın Afrika’da görev yapan İngiliz askerlerinin getirdiği “Zula” isimli dişi bir kediden türediğini iddia eder

1882 yılında bu ırkın İngiltere’de tanınmasının ardından “ingiliz işaretlisi” olarak kabul gördü.
1919 da Abyssinian Kedi Kulübü kuruldu ve Abyssinian ismi bu kedi ırkı için resmen kabul edildi.
Abyssinian türü oldukça zekidir, kuvvetli algılara sahiptir ve kolay eğitilir.Yetenekli,kendisine sürekli meşgul olacak bir şeyler bulabilen uyanık canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir.

Üçgen yapıya sahip kafası yumuşak hatlara sahiptir. Burun daha çok çukur görünüm verir kulaklarının uçları dik ve sivridir

karakteristik özelliklerinden biri gözlerinin altına kalem çekilmiş gibi duran çizgilerdir.Parlak ve büyük gözleri vardır. Kaslı ve orta büyüklükte bir bedene sahiptir

ince ve narin kemikli bacaklıdırlar
Ön bacakları arka bacaklarına göre biraz daha uzundur.
Ayakları küçük,ovaldir.

Kalın ve uzun bir kuyruğa sahiptirler. Tüyleri kısa, ince telli ve orta uzunluktadır.
Dokunulduğunda hoş bir duygu uyandırır tüyleri oldukça yoğundur. Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Tüyleri yanık kahverengi,kızıl,mavi olabilir bazen koyu renk bantlar da görülebilir. Yanık kahve tonlardaki tüylerde bantlar siyah veya koyu kahverengi olabilir.Tüyleri kızıl renk olan kedilerde,çikolata rengi kızılla birleşir.

Bejimsi renklilerde açıklı koyulu pembemsi bantları vardır.
Mavi tüylerde ise açık gri-mavi ve arduaz grisi, fildişi rengi iç tüylerin üstünde değişik tonlarda yayılır. Her dört renkte de iç tüyler açık renkli ve parlak olurlar.

Çok sık olmayan aralıklarla tırnak kesimi ve üzenli olarak tüylerinin fırçalanması bu türün bakımı için yeterlidir.

American Bobtail

Annesi Siyam dişisi babasının ise kahverengi veya gri bir tekir olduğu tahmin ediliyor.1960’larda ortaya çıkan bu türün Birman, Himalayan, ya da Himalayan/Siyam ırklarının karışmasıyla bugünkü American Bobtail’e dönüştüğü tahmin ediliyor.Ancak bu tür artık fazla bulunmuyor.

Tam anlamıyla mükemmel bir karaktere sahip American Bobtail’ler son derece sevecen,zeki,hareketli ve tatlıdırlar.
Kafaları geniştir.
Kulakları orta ve büyük boyda olur, kafayla birleşme noktasında genişler. Çeneleri güçlüdür,Burunları ise düz sayılır ancak az bir eğim söz konusudur gözleri yuvarlak ve iridir.
Bacakları kısa ve kemikli olan bu türün bedeni yere yakın, uzun bir şekli vardır.

Bu türün dişileri erkeklerine göre daha az kaslı ve daha kıvrak oluşurudur.
Erkek Bobtail’lerin omuzları geniş,ağır görünümlü ve kaslıdırlar.
Sivri uçlu kuyruğa sahip bu kedilerin genelde tüyleri orta uzunluktadır ve birbirine dolanmazlar.

Tüylerinde dolanma problemi yaşamayan bu türün tüylerini geniş,ince dişli bir tarakla çok sık olamayacak şekilde taramak yeterli olacaktır. Eğer bir bobtail’i yıkayacaksanız içeriğinde yağ olan bir şampuanın kullanmamanız gerekir bu tip şampuanlar kedinin tüylerine zarar verir.

American Crul

American Curl ilk kez Californiada yaşayan bir çiftin 1981 yılında Shulamit ırkı kedilerinin dört yavrusundan ikisinin kıvrık kulaklı ve düz uzun tüylü olduğunu keşfetmeleriyle ortaya çıkmıştır. Daha sonraları genetik çalışmalarla bu tür safkan hale gelmiştir.
İlk kez 1983 yılında tanımlanan bu tür 1986 yılında CFA ( Cat Federal Assocesetion ) tarafından saf ırk olarak kabul edilmiştir. 1991 yılında şampiyonalarda görülmeye başlayan Amerikan Curl ırkı 1993 yılında, iki farklı tüy uzunluğu ile kabul edilmiştir.

Akıllı,mantıklı,asil ve duyarlıdırlar.Mükemmel sezgileri ve meraklı davranışları vardır.Pozitiflikleriyle hemen dikkat çekerler.Kendileri gibi insanlar tarafından tercih edilen bu tür 2-3 yıl içinde ergenliğe geçerler.Kutu konserve Taze et ve hazır mamalardan çok hoşlanırlar.
Kafası orta boyutlarda olmasına rağmen kulaklarının birbirine yakınlığı sebebiyle uzun bir kafası varmış gibi görünür. en duyarlı kulaklara sahip bu türün kulakları uzun,dik ve ağızlarından daha geniş bir yapıdadır.
Kare şeklinde bir buruna sahip bu kedilerin gözleri geniş bir cevizi andırır.Ağzı küçük,çenesi kuvvetli ve sağlamdır. Ağırlıkları 2.5 kg ile 4.5 kg arasında değişen bu türün kasları az gelişmiştir.Patileri çok büyük değildir ve orta uzunlukta bacakları vardır,bacakları üzerinde birbirleriyle orantılı çizgiler bulunan geniş kuyruğu ile orta büyüklükte bir vücut yapısına sahiptir.
Dokunulduğunda ipeksi bir his uyandıran ve çok uzun olmayan tüylere sahip olan Curl’in derisi sarkık olmasına rağmen buruşuk değildir.

Tüyleri Yumuşak ve ipeksidir.Parlak olan tüyleri orantılı traş edildiğinde sağlıklı görünür.

American Keuda

Keuda adu Texas, Oklahoma & New Mexico’da uygulanmakta olan “Kitten Evaluation Under Direct Assessment” (KEUDA), yani yavru kedilerde direkt değer biçme, değerlendirme programından gelir.
Amerikan Keudanın minyatür türleri de üretilmektedir.
Son derece hareketli ve atletiktir. Kıvrak hareketleri vardır, suda yüzmeyi sever ve oynamaktan hoşlanır.Zeka seviyesi yüksektir.Yakın zamanda bir ırk olarak kabul edilmesine karşın uzun zamandırTeksas çevresindeki çiftliklerde yaşamını sürdürmekteydi.

Yumuşak hatlara sahip Keudaların kafaları vücutlarıyla orantılıdır ve standart yüz hatlarına sahiptirler.Uçları yuvarlak olan kulakları orta büyüklüktedir.

Gözleri badem şeklindedir.tüyleri kısa yumuşa ve düzgündür.Kuyruğu vücuduyla orantılıdır.Esnek yapılı derisi vardır karnında ve dirseklerinde derisi kıvrımlar yapar. bu kıvrımlar yazın ısı ayarlanmasında yardımcı olur ve atletiklik kazandırır ve saldırılardan kaçmasına yardımcı olur.Bacak hareketlerini rahatlattığından Keuda bir çita gibi koşabilir.
Keudalar özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar standart fırçalama yeterlidir.

American Shorthair

Bu türün kökeni ilk evcil kedi olan Buster Brown’a dayanır. Amerikan Mayflower adlı kargo gemisinin seyahati sırasında keşfedilmiştir. Uzun gemi yolculuklarında bulunduklarından hacılara benzetilen bu kedilerin kökeni esasen İngilteredir.

Son derece hareketli,zeki ve atılgan olan bu türü uyurken ya da şekerleme yaparken değişik hareketler yaparken görmeniz mümkün. Bu sempatik hareketler özellikle fare avındayken kendileri için büyük bir heyecana dönüşebilir.mamaların yanı sıra Kemirebileceği besinlerden, taze etten ve karışık tatlı kemikler her zaman tercihidir.

Badem’e benzeyen gözleri,dolgun yanakları, kareye benzer köşeli burnu
vardır.Dik kulakları ve küçük köşeli bir ağzı vardır.Kafası orta büyüklüktedir.Sağlam bir görüntüye sahip American Shorthair’in gelişmiş bir çenesi ve omuzları vardır.Orta boy bacakları ve sıkı patileri vardır.
Tüyleri; kısa ve ince olmasına rağmen soğuğa oldukça dayanıklıdır.

Tüylerinin sağlıklı olması için düzenli fırçalanması gerekir. Ayrıca düzenli fırçalama kediler ile sahipleri arasındaki dostluğu destekler ve sağlamlaştırır.

American Wirehair

Tüylerinin güzelliği ile dikkatleri üzerine toplayan bu tür 1966 yılında New York’da ortaya çıkmıştır.Irklar arası benzerlikleren ötürü Shorthair türü olarak kabul edilmiştir. 1978 yılında Kuzen Amerika’da da görülen bu tür Amerikan halkı tarafından pek beğenilmesede tüyleri sayesinde sürekli ilgi görmüştür.

Oyuncu ve sevecen karakterli bu kedi vahşi ve sert görünür. Oyun oynamayı son derece severler ve iyi birer avcıdırlar. Atletik ve enerjiktirler. Hareketli uzun bir günün ardından uykuya dalmayı severler. Lifli ve doğal yemeklerden hoşlanırlar.

Kafa yapıları dikdörtgendir,iri yapılıdırlar. Bacakları orta boydur ve kemiklidirler.Ağız ve çeneleri iyi gelişmiştir öne doğru hafif çıkıntılıdır. Patiler küçük ve ovaldir.Orta uzunlukta ve az kaslı kuyrukları vardır.Yumuşak olan tüyleri dik, kıvırcık ve oldukça sıktır.

Tüyleri dayanıklı ve sağlıkldır.
Sık,parlak ve dolgun tüylerin bakımına özen gösterilmelidir.Kıvırcık tüyleri fırça ya da tarakla taranmalıdır.

Ankara Kedisi

Avrupada “Angora” olarak tanınan Ankara kedileri uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir ve İran kedisi ile karıştırılır adını aldığı anavatanında üretilir ve saf Türk kedisidir.Avrupa’da ortaya çıkışı ilk kez 1620-1625 yılları arasındaki Haçlı seferleri sırasında bir Fransız bilim insanının bir kaç kediyi ülkesine götürmesi ve orada üretmesiyle gerçekleşmiştir. Avrupa’da büyük ilgi gören bu kediler büyük ilgi görmüştürler.
17.yy.da İtalyada tanınan Ankara kedisi için özel dernekler kurulmuştur.
Bu derneklerin en önemlisi olarak kabül edilen günümüze hala aktif şekilde çalışmalarını sürdüren Club Angora Turco Pietro Della Valle isimli dernek Ankara kedilerinin üretimini sağlamakta ve gelişimi için çalışmaktadır.
Düzenledikleri yarışmalar sayesinde ırkın gelişimine katkıda bulunmaktadır. 18. YY’da Marie Antoniette ve 14. Louis gibi pek çok önemli kişi Ankara kedisinin hayranı olmuş ve Avrupada üretimi devam etmiştir. Amerikan askeri personeli 1962 yılında bir çift Ankara kedisi Amerikaya götürerek bu ırkın Amerika’da da tanıtmış ve ilgi görmesini sağlamıştır. Günümüzde Amerika ve Avrupa’da saf Ankara kedisi üretimi yapılmaktadır.

Ankara kedileri ve İran kedileri melezlenmiş ve farklı renklere sahip uzun tüylü kediler üretilmiştir.Ankara kedilerinin safkanlığının korunması ve neslinin tükenmemesi için son yıllarda üretimine dikkat edilmiştir.

Ankara kedisi sahibine karşı son derece ilgili ve sevecendir o’nu her yerde takip eder.Evine ve sahibine oldukça düşkün olan bu tür enerjik,oyuncu,zeki ve meraklı olurlar. İnsanlara karşı oldukça yakın ve uyumludurlar. Oyunculuk özelliklerinin yanı sıra araştırmacılıklarıda bir hayli yüksektir.
Kendilerine has eğlence anlayışları vardır mobilyaların üzerinde gezer,ipliklerin arasında yuvarlanır veya bir şeyler kovalarlar ve genellikle akıllarına koyduklarını yaparlar. Ankara kedisi sahipleri kediyriyle eğlenceli vakit geçirebilir

Orta büyüklükteki kafaları keskin hatlara sahiptir.Burunları uzun ve üçgenimsi yapıdadır.Dik kulakları birbirlerine yakın olarak başın üst tarafında yer alır.Kulak uçları dik ve tüylüdür

Göz bebekleri dikey dikey bir badem şeklindedir,gözleri iri ve yuvarlaktır.Genellikle mavi göz rengine sahip bu kedilerin gözleri kehribar sarı, yeşil-sarı tonları ve sarı-mavi göz gibi iki farklı renkte olabilir.
Harekeleri son derece zarif olan bu kedilerin uzun ve kaslı bir vücut yapısı vardır.

Tüyleri ipeksi ve beyaz yapıdadır. Oldukça sık olan bu tüyler tek tabakadan oluşur, aynı şekilde kuyrukları da bol tüylüdür, kuyruk tüyleri kabarık ve uzundur.
Ankara kedisinin uzun ve ipeksitüylerini sık sık taramak gerekmektedir.Eğer taranma aksatılırsa açılması zorlu kıtık problemi ortaya çıkabilir.

Ankara kedilerinin kendilerine has bir yürüyüş şekli vardır. Yürüken kuyruklarını sırtlarına doğru yatay biçimde kıvrık halde tutarlar.
Ankara kedilerinin en kalıtsal özelliği ise sağırlıktır, fakat bazı Ankara kedilerinde görülmeyebilir.

Australian Mist

Melez bir ırktır.Avustralya’nın kıa tüylü kedileri Burmese ve Abyssinian’dan türemişlerdir.ilk olarak Spotred Mist olarak adlandırılmışlardır.
1980 yılında Avustralya’da bir turnuvada birinci olduktan sonra aı Australian Mist olarak değişmiştir, bu yeni isim 1998 yılında kayıt edilmiştir.Bu tür Yeni Zelandaya götürülmüş orada da yetiştirilmiştir
Önceleri Spotted Mist olarak tanınan ırk 1980 yılında Avustralya da bir şampiyonada birici olmuş ve daha sonra ırkın adı Australian Mist olarak tanınmıştır. Ancak bu isim resmi olarak 1998 yılında kayıtlara geçmiştir. Daha sonraki yıllarda Amerika ve Yeni Zelanda’ya da götürülerek tanınmış ve yetiştirilmiştir.

Sevecenliği,zekası,sağlıklı olması ve gücü onu mükemmel bir ev kedisi yapar.
Sahibine karşı son derece ilgilidir sürekli onun yanında olmak ister.
Oyuncaklarla saatlerce oynayabilir ve her zaman mutludurlar.Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar,sabırlıdırlar ve kucak sevdalısıdırlar.
Çok zeki sayılmasalarda, oyun oynamaya her zaman seven bu türün yavruları, ergin kedilerden daha ağırbaşlı ve uysaldır.

Kaslı ve orta boyutlarda bir vücuda sahiptirler.Kısa tüylü olan Mistlerin erkekleri dişi Mistlerden daha büyüktürler.Kafaları yuvarlak fakat gövdeleriyle uyumludur.Kulakları dik ve küçüktür.Yuvarlak büyük parlak gözleri yeşil renktedir.Burna doğru eğimli olan gözler birbirine yakındır. Bu şekil çene ve burun hatlarıyla beraber yüze sevimli bir ifade verir. Yüz ifadesi erkek Mistlerde daha belirgindir. Göğüsleri geniş ve yuvarlaktır.
Gövdeleyriyle orantılı olan bacakları oldukça güçlüdür. Ön bacakları arka bacaklarından daha kısadır.Oval şekilli patileri temizdir. Kuyrukları bedenle orantılıdır ayrıca kalındır fakat uca doğru çok az incelir. hafifçe kıvrık bir dirsek oluşturur.

Balinese

Balineselerin kökleri Bali Denizi’nin güney bölgelerinde bulunan Asion şehrine dayanır.

Hassas ve çok hareketli hayvanlardır.Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve sevecendirler.Bahçe yaşayabilirler.Teras gibi yerlerde vakit geçirmeyi severler bu ırk sistemli ve düzenli insanların tercih ettiği bir ırktır.
Kafa yapısı daima vüuduyla ortanılı uzunluktadır.
Kulakları dik ve geniştir.Burunları küçük ve sevimlidir.Burunlarına doğru hafifçe eğimli badem’e benzeyen gözleri vardır. Gelişmiş kas yapısına sahiptirler, vüct ile orantılı uzun ince bacakları ve oval, küçük patileri vardır.
Kuyruğu uzun, ince ve göz alıcı tüylerle kaplıdır.Tüyleri yele bölgesi hariç uzun ve ipeksi bir görünüştedir.
Tüylerinin uzun bırakılması Balinese ırkına sevimlilik kazandırır. Tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir,Fırçalama işlemi kedinin de hoşuna gitmektedir.

Bengal

Asya leopar kedisinin nesli tükenme tehlikesine girince bu türü canlandırmak için bazı ev kedileri ile Asya kedilerinin çiftleştirilmesine başlandı.ilk kez 1963 yılında Jean Sudgen orijinal asya kedisi ile ev kedilerini çiftleştirmiştir.20 yıl süren yetiştirme programı sonucunda Dr. Willard Centerwall ile 70 li yıllarda kediler üzerine çalışan Mrs. Jean Sudgen mill desen, renk ve karakteristik olarak Asya leopar kedisini yeniden yaratmıştır.

Bengal kedileri’nin oyunculukları ve suyu sevmeleri tamamen kendilerine has bir özelliktir.Uslu ve kararlı bir karaktere sahip bu kediler atılan objeleri geri getirmeyi sever. Şefkatli aynı zamanda dışa dönük bir kedidir.

Kafası vücuduna oranla biraz uzun ve küçük görünür.
Yuvarlak hatlarıyla yayvan ve hafif üçgenimsi bir kafası vardır.İri badem biçimli gözleri birbirinden ayrıktır.Kulakları ufak, kısa olup uçları yuvarlaktır ve genişleyerek kafaya oturur.Yüksek elmacık kemikleri ve geniş bir burnu vardır.Gelişmiş kasları ve bedeni bu kedinin en ikkat çeken noktalarıdır.
Kemikleri kalın ve iri bir kedidir ancak ondan büyük evcil kediler mevcuttur.orta uzunluktaki bacakları kaslıdır ve ince değillerdir,arka bacakları ön bacaklarına göre uzundur. Patileri yuvarlak ve iridir.
Kalın kuyruğu,orta uzunlukta ve orta genişliktedir,kuyruk uç tarafa doğru incelir.
Yavrularının tüyleri daha uzun bu kedilerin tüyleri ileride kısa ve orta uzunlukta olur. Tüy yapısı kalın, zengin ve yumuşaktır.

Birman

Günümüzdeki Birman kedilerinin kökeni Burma’da eski Budist tapınaklarına dayanmaktadır.Bu kediler, rahipler ve pirinç yetiştiricileri tarafından, Ölüm Tanrıçası ile konuşabildiklerine inanıldığı için kutsal kabul edilmektedir.
Rahipler bu kedileri yaptıkları yolculuklarda yanlarında taşımışlardır.
Bu türün Avrupaya gelmesi ise Burma’lı bürokratların İngiliz ve Fransız subaylara hediye olarak bu kedileri vermesiyle gerçekleşmiştir.
Fransızlar tarafından “Burma’nın kutsal kedileri” denilmiştir

Son derece edepli,enerjik,canlı ve duygusaldırlar.Bu ırkın yüz ifadesi ve gözleri oldukça dikkat çekicidir bu özellikleri onu diğer kedilerden ayırır.

Orta uzunlukta yuvarlak uçları olan kulakları vardır kulakları kafayla birleşme noktasında genişler ve birbirlerine uzaktırlar.Yuvarlak,geniş ve güçlü bir kafa yapısı vardır,yanakları dolgundur,yuvarlak burnu ve iyi gelişmiş bir çeneye sahiptirler.

Yuvarlak gözlerinin dış kenarları hafifçe yukarı kalkıktır.Uzun bedeni iyi gelişmiştir.Bacakları orta uzunluktadır ve kalındır.Geniş ve yuvarlak patileri vardır.Kuyruğu bedeniyle orantılı ve orta uzunluktadır.
Uzun tüyleri ipeksi dokudadır. Boynunun etrafında yakaya benzer uzun tüyler vardır.Karın bölgesindeki tüyleri hafifçe dalgalıdır.

Uzun tüylü bu kediye düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir.

Bombay

Bombaylar; İlk olarak 1970’lerde ortaya çıkmış Burmese ve American Shorthair’in karışımından oluşmuş melez bir ırktır.
1976 yılında ırk olarak kabul edilerek kayıtlara geçen Bombaylar; parlak kışkırtıcı tüyleri nedeniyle Melanistik Afrika leoparına benzetilmiş ve bu isimle anılmıştır.
Gözlerinin parlaklığı Bombay’ı diğer ırklardan ayıran dikkat çekici bir özelliktir.

Sessiz ve içine kapanık gözükür ancak ev ortamına karşı ilgisi yüksektir,sevgisini çok göstermez.
Bombaylar yassı bir kafatası,yuvarlak gözler ve yuvarlak yapılı ağza sahiptir.küçük ve keskin hatlara sahip burunları siyah renkleri nedeniyle çok dikkat çekmez.
Orta boyutlarda bedene sahiptirler, gelişmiş kas yapıları beden yapıları sebebiyle pek göze çarpmaz, Yuvarlak patileri, bacakları, düz kuyruğu ve sateni andıran kısa parlak tüyleriyle Bombaylar kusursuz bir vücuda sahiptir.

Brazilian Shorthair

1985’ten önce Brezilya’nın sokak kedisi olarak kabul edilen bu tür, İngiltere ve Amerika’da yerli ırkların resmi ırk olarak kabul edilmesinden sonra Brezilya’da da resmi ırk olarak kabul edildi 1994’te Uluslararası Kedi Cemiyetleri tarafından
kökeninin Keltlerden geldiği kabul edilmiş ve Keltic olarak kayıtlara geçirilmiştir, ancak daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda Keltic ırkı kedilerden daha küçük ve ince olduğu anlaşılınca Brazilian Shorthair olarak kabul edilmiştir.Brezilya’nın dünya çapında kabul gören ilk kedisidir.

Sahibine sadık,oyuncu ve sevecendirler.evde ki sahibini kendi seçer ve oldukça zekidirler,kolay öğrenir ve çevreye uyum sağlamakta zorlanmazlar. İlgiyi severler,sağlık ve güçlüdürler.

Orta boylarda fakat kuvvetli bir kedidir.Kısa tüylüdür ve göz rengi ile tüy rengi arasında uyum vardır.Narin yapıda değillerdir. Kuyrukları orta boydur uç tarafa gidildikçe incelen bir yapıdadır. Göğsü derin ve yuvarlaktır.Bacakları vücut ile orantılıdır.

Kulaklarının uçları yuvalaktır, başları orta büyüklükte genişlikleri uzunluklarından biraz daha azdır.
Göz rengi, gümüş kürk rengi olanlarda yeşil veya sarı, beyaz kürklülerde mavi, diğer renklerde kürke sahip lanlarda sarıdan bakıra kadar değişen tonlardadır. Gözler badem şeklinde ve iridir.
Kısa tüylü olmalarından dolayı kürkü fazladan bakım gerektirmez.

British Shorthair

19.yüzyılın sonlarına doğru Harrison Wier tarafından bir kedi şovunda dünyaya tanıtılmıştır.İran kedisinin ortaya çıkışına kadar geçen sürede popülerliğini korumuştur.
Günümüz İngilteresinde bu kedilerin renklerine göre ayrı türlere ayrıldıkları kabul edilir.
Tam bir şehir kedisi olan British Shorthair uyumlu ve dayanıklıdır. Zaman zaman içine kapanık olabilen bu kediler çok hareketli ve canlı olabilirler.

Yuvarlak kemik yapısına sahip bu türün dairesel ve güçlü bir kafası vardır. Alın kısmı yuvarlak gelir üst kısmı hafifçe düzleşir.Burnu geniş ve orta büyüklüktedir. Bu ırkın bir özelliği olarak çene ve burun kısımları iyi gelmiştir. Bıyıklardan sonra belirgin bir boşluk vardır.

Uçları yuvarlak tabanda ise geniş olan kulakları orta boydur.Kulaklar başın biçimiyle tamamen uyumludur.
İri, yuvarlak ve dikkatli bakışları olan gözleri vardır. Beden orta büyüklükte beya büyük olabilir, tıknazdırlar ve kedinin arka tarafı düz görünümdedir.

Bacakları kuvvetli orta boydadır,göğsü geniş ve derindir.patileri yuvarlak,kuyruk uzunluğu orta boydadır. Kuyrukları bedene uyum sağlar,kuyrukları uç kısımda ince,kuyruk başlangıcında ise geniştir.
Tüyleri kısa, dayanıklı ve tek kattır. Kesinlikle kıtıklanmaz.

Burmese

Başını belaya sokmaktan kaçınmayan Burmeseler değişik sesler çıkartabilir ve ses oyunları yapabilmektedir.Oldukça zeki ve meraklı olan bu kediler problem çözme konusunda son derece yeteneklidirler.
karakterleri gelişmiş, dayanıklı bir türdür.

Çok az yuvarlak olan kafası ile kulakları arasında aralık vardır.Elmacık kemikleri oldukça belirgindir ve bu kemikler köşelere doğru kütleşir.Çenesi yuvarlak şekilli ve oldukça sağlam gelişmiştir.
Kulakları öne doğru eğimlidir.Gözleri arasındaki uzaklık normalden biraz fazladır.Gözlerinin kenarları burna yaklaştıkça çekik bir şekil alır, gözlerinin alt çizgisi ise yuvarlak kalır.Bedenleri orta büyüklüktedir.

Parlak,ince,sık dokulu tüyleri saten hissi verir. Burmese’lerin tüy parlaklığı ırkın övülen özelliklerindendir.

Tüylerinin parlaklığını koruması için nemli sentetik bir bezle ya da bakım eldiveniyle ovalamak gerekir.
Kısa tüylü olduğudab fazkadab bir fırçalamaya gerek yoktur.

Titiz bir yetiştiricilik sürecinden sonra ilk kez 1936 yılında ortaya çıkmıştırlar “Mutasyon yetiştirmesi” olarak bilinen bu türün orjinal renklerinin siyah veya tekir olduğu tahmin edilmektedir.
Yetiştirilme çabalarının başlangıcında “Wong Mau” adlı doğu kökenli bir dişi bir kedi ile safkan bir Siyam kedi çiftleştirilmiştir.Yavrulardan bir tanesi doğu kökenli bir kediyle çiftleştirince çok tercih edilen kahverengi renk ortaya çıkmıştır.

Burmilla (Silver Burmese)

Asya kökenli kedilerin bir üyesi olan Burmilla 1981 yılında dişi bir burmese ve erkek Chincilla Persian’ın çifleşmesinden ortaya çıkmıştır.

Hassas,konuşkan,enerjik ve uysaldır.Çok iyi bir arkadaş olan bu ırk insanlara karşı ilgilidir.Sahibinin hislerine karşı ilgisi yüksektir.
Ailenin bir bireyi olmak hoşuna gider, diğer kedi türleriyle iyi anlaşır.Evdeki çocuklarla anlaşabilir.Sahibiyle oyun oynamayı seven Burmilla’nın zeka seviyesi yüksektir.

Orta boyutlarda bir bedene sahiptirler tüyleri kısadır.Burnilla dişileri erkeklerinden daha küçük yapıdadırlar.Yuvarlak olan kafa, buruna doğru uzayarak üçgen görüntüsü verir.Orta boyutlarda ve Keskin hatlarda olmayan yüz geniş ve kısadır. Kulakları dik,uçları yuvarlaktır,çene, ağız ve burun kısa, geniş ve güçlüdür. Gözleri yana doğru eğimli fakat yüze orantılıdır.Gözleri büyüktür ve genellikle yeişl renklidirler ayrıca kırmızı, krem ve kaplumbağa desenli olanlarda kehribar rengi göz rengi olabilir. Arkaya doğru düz uzanan gövdeleri varır Göğüsleri yuvarlak ve geniştir.Bacaklar ince ve kemik yapısı güçlüdür.
Ön bacakları arka bacaklarından kısadır,patileri yuvarlaktır.Kuyruk orta uzunlukta ve orta kalınlıktadır,uca doğru incelen kuyruğun ucu sivri değildir.Tüylei kısadır,düz ve parlaktırlar.Dokununca ipeksi bir his yaratırlar.

Californian Spangled

Kürkleri sebebiyle avlanan benekli vahşi kedilerin nesillerinin devamını sağlamak için başlatılan proje kapsamında ortaya çıkmıştır.Mısır kedileri ile trpikal Güney Afrika kedileri gibi tüylerinin güzelliğiyle öne çıkan altı değişik ırkın çiftleşmesiyle ortaya çıkmışlardır.Melez bir ırk olan bu türün çok kıymetli görüle tüyleri vardır.

Diğer kedi türlerinden daha zeki olan bu tür,Oldukça anlayışlı ve duyarlıdır ayrıca oyunculukları ve atletik yapılarıyla da dikkat çekerler.
Güçlü keskin bakışları,heykel gibi duruşları ile dikkat çekerler.Çene kemikleri dolgundur,güçlü ve iyi gelişmiş ağızları vardır bunlar asi bakan gözlerle birleşince ortaya soğuk bir kedi çıkar. Orta boy kulaklarının uçları yuvarlak yapıdadır,kulakları geniştir.
Gözleri badem biçimlidir, iri ve açık renktedirler.Yüzlerinin ön kısmı kubbeyi andırır.Uzun,ince bir yapıları vardır ve orta boylarda bir bedene sahiptirler.İyi birer avcı oldukları için gelişmiş kaslı bacakları vardır.Ön bacakları,arka bacaklarına kıyasla daha gelişmiştir.
Kuyrukları kalın,dolgun ayrıca uzundur.Kadifeyi andıran tüyleri karın kısmında ve kuyrukta biraz uzundur geri kalan bölümde kısadır.

Tüylerinin sağlıklı olması için, düzenli aralıklarla ve nazik dokunuşlarla fırçalanmalıdır.

Chartreux

Chartreux ırkının en dikkat çeken özellikleri yumuşak ses tonları ve yumuşak patileridir.Oldukça oyuncudurlar ve kendilerine güvenirler oyun sırasında pençe atabilirler.oldukça sevecen olan bu kediler cana yakındırlar,koşarak oynamayı severler.Çocuklarla iyi anlaşırlar.
Bu ırk için en faydalı besin ettir.düzenli olarak etle beslenen Chartreux kedilerinin çeneleri daha iyi gelişir.

Yuvarlak büyük kafaları, boyunları ile birleşmiştir.Yüz hatları geniş ve yumuşaktır.Güçlü ve dolgun bir çeneye sahiptirler.Yüzüne oranla daha büyük olan kulakları sürekli dik durur.Ağızları küçük ve dardır,Gözlerinin kenarlarında siyah mat çizgiler vardır, Gözleri yuvarlaktır ve anlamlı bakışlara sahiptir.
Omuzları geniştir,göğüsleri derin ve atletik bir yapıya sahiptir.dayanıklı bir kedidir. Kemik ve kas yapıları orantılı olarak gelişmiştir.Bu türün erkekleri dişilerine göre daha iridir.
Bu ırkın tüyleri kısadır.Bacaklarındaki tüyler biraz daha uzun olabilir,özellikle bu ırkın yaşlı kedilerinde diş bölgesinde sık tüyler görülür.Bacakları orta uzunluktadır ve bacak uzunluklarıyla orantılı hafif dışa eğik patileri vardır.

Chartreux ırkı kediler tüylerinin düzenli aralıklarla fırçalanmasından hoşlanırlar.kısa aralıklarla yapılan tüy bakımından rahatsız olurlar.

Araştırmalar bu kedilerin Fransız deniz yolculuklarında ortaya çıktığını göstermektedir.İlk kez Paris’de gerçekleştirilen Charthusian gezisi esnasında ortaya çıktığı sanılmaktadır. 1970’de ABD’ye getirilen bu kediler Fransız kurallarıyla yetiştirilmiş safkanlığı korunmuştur.

Chinchilla

Bu kedinin ismi kürkünün benzerliği sebebiyle Güney Amerika kökenli bir kemirgen olan Chinchilla’dan gelir.
En eski Chincilla kedisi Silver Lambkin adındaki kedidir.Bu kedi 1888 Londra Cyristal Palace kedi şovunda ödüllerin çoğunu kazanarak dikkatleri üzerine çekmiş ve türünün tanıtımında büyük rol oynamıştır.Persian ırkı içinde bir renk varyantı olarak değerlendirenler vardır. fakat aralarında yüz şekli bakımından büyük farklılıklar vardır. Chincihilla’lar İngiliz kökenli Sterling kedisi ile de karıştırılmadıktadırlar, bunun sebebi Chincihilla türünün Sterling türünün atası olmasıdır.
Sterling kedileri TICA (The International Cat Association) ve ICE (Uluslararası Kedi Sergileri Birliği) tarafından ayrı bir ırk kategorisi olarak kabul edilmektedir.

Chinchilla ırkı çoğunlukla sakin ve uysallığıyla bilinen kedilerdir. Melodik,yumuşak ses tonları vardır. Sevgilerini belli ederler,ilgi görmekten hoşlanılar ve sahiplerine karşı büyük bir sevgi beslerler.Hassa,kırılgan ve naif görünselerde son derece sağlıklı ve dayanıklıdırlar
Şans buldukça ağaca tırmanmak gibi aktivitelerden mutlu olurlar,Evde yaşamayı tercih ettikleri için her türlü eve rahatca alışabilirler.
Bu tür çoğu zaman bakımlarına vakit ayırabilecek zamanı olan orta yaşlı çiftler tarafından tercih edilir.
Chinchilla’lar Persian ırkının temel özelliklerini taşırlar.Dünya çapında kabul görmüş kedi cemiyetlerinden henüz onaylanmamasından dolayı yapısal özellikleri yetiştiricilere göre değişmektedir.Vücut yapısı atalarına göre daha küçüktür.Bazı yetiştiriciler bu türün burun kemiğinin daha uzun ve yüzünün daha çıkıntlı olması gerektiğini savunur.Bu fikri benimseyen yetiştiriciler tarafından üretilen kedilerin daha sevimli ve sağlıklı yüz hatları vardır.Göz renkleri zümrüt yeşili ya da mavi-yeşil renkte ve koyu siyah sürmeli olabilir.burunlarının ortasında siyah çizgi vardır ve burun kırmızı renklidir,patilerinin altı siyah renktir.

Bu ırkın,er gün en az 15 dakika fırçalanması gerekir,eğer bakım aksatılırsa tüyleri düğümlenir.Bakım sırasında düğümlenmesi daha kolay olan kol altı,göbek bölgesi ve kuyruk altlarına daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.Fırçalama işlemi aksatılır ve tüyler düğümlenmeye başlarsa ilerleyen zamanlarda kürkü tamamen traş ettirmek gerekebilir. traş etme işlemi için kedinin genel anesteziye sokulması gerekebilir.Bahar aylarında kışlık tüylerini döken bu kedilerin tüyleri alerjisi olan insanlar için problem yaratabilir.Fırçalama işlemi ölü tüylerin sayısını azaltacak olsada yinede her zaman tüy dökme problemi olacaktır.

Colorpoint Shorthair

Siyam ırkının özelliklerine benzer niteliklere sahip bir çok kedi Amerika’dadır, bu sebeple Colorpoint Shorthair’ların da renklerinin mavi,lila ve çikolata rengi olması tartıma konusu olmuştur.Bu ırk ve diğer noktalı tüy yapısı olan kediler benzer özellikler taşımaları sebebiyle.İngilterede Siyam ırkı olarak kabul edilirler
Hareketli ve bir o kadarda meraklı olan bu tür sahibiyle birlikte eğlenmeyi oyun oynamayı sever.
Zeki ve mantıklıdırlar,sahiplerine bağlılık duyar ev ortamından hoşlanırlar ancak diğer kedi ve köpeklerle araları iyi değildir.

Diğer melez Siyam ırkları gibi bu ırk da orantılı uzun bir kafa yapısına sahiptir.Ağız yapısı uzun ve öne doğru çıkık, burnu ise oldukça büyüktür.Kulaklarının uçları yuvarlaktır

İri,badem şekilli gözleri vardır. Vücudu orta boyutludur.Kas yapısı ve kemik yapısı gelişmiştir. ince ve zayıf bacak yapısına ve oval, geniş patilere sahiptir.Kuyrukları uzun,ince ve uç kısımda nokta biçimindedir.Tüyleri kısa, yumuşak ve sağlıklıdır. Tüylerinin üzerini uzun çizgiler sarmıştır.

Sağlıklı ve yumuşak olan tüylerinin bakımı zahmetli değildir ancak fırçalarken hassas kulaklarına dikkat etmek gerekir

Cornish Rex

En seyrek tüylü kedi ırkı olan Rex’ler 1950 yılında İngiltere’de karnavallarda ortaya çıkmışlardır.Kıvırcık tüyleriyle farklı bir yapıya sahip olan bu ırkın kedileri Almanya, Oregon ve İngiltere’de farklılık gösterir.Almanyadaki Rex’lerin tüy yapısı aha sıkı ve serttir.

Akrobatik hareketleri olan Corbish Rex’ler oyuncu ve tezcanlı karaktere sahiptirler.Ylanız kalmakyı sevmeyen bu kediler diğer kedi ve köpeklerle iyi anlaşırlar.Dostluk kurmakta sorun yaşamazlar ayrıca eve olmayı da severler.Sahiplerine ilgilerini gösterirler.Akılcı,pratik ve sportmendirler. Rex’ler pirzola,ve kuzu etinden hoşlanırlar ancak sadece bunlarla beslenen kedilerde uyuşukluk ve hantallık ortaya çıkar.
Kıvırcık tüyleri hariç geri kalan özellikleri Devon Rex ırkı ile benzerlik gösterir ayrıca Almanya’da yaşayan Cornish Rex’lerde bu benzerlikler daha fazladır.

Orta büyüklükte bedenleri vardır. 2.5 kg ile 4.5 kg arasında ağırlıkları olur.kafa yapıları yumurtayı andırır.Dörtgen biçimli burunları dikkat çeker.Gözleri orta büyüklükte ve oval şekillidir.Bıyık boyları kısadır.Başının üstünde üçgen şeklinde büyük ve dik kulakları olan bu kedilerin kulak içlerinde de tüyler bulunur. Kuyrukları uzun ve kıvırcık tüylerle kaplıdır.Gözlerinin rengi vücudundakitüylerle uyumludur,bu uyum ırkın kedilerine hoş bir görüntü sağlar

Cymric

Cymric türü kediler Manx ırkı kedilere benzerlikleri ile tanınmışlardır, Uzun tüylü olmaları onları Manxlardan ayıran en önemli özellikleridir.İlk kez Kanada’da ortaya çıkmışlardır.Kedi ırkları arasında iyi bir yere sahip bu tür, Manx kedilerinin atası olarak kabul edilen Celtic hikayelerinen esinlenerek adlandırılmıştır

Son derece hareketli ve sevecendirler.Karakterleri Manx kedisine benzetilmektedir ve gelişmiş bir karaktere sahiptirler. Bu nitelikleri insanlar tarafından sevilmelerini sağlar

yayık ve üçgenimsi yuvarlak bir kafa yapıları vardır.Küçük kulaklarında püküller vardır ve içe doğru kıvrıklardır.
Burunları ve ağızları küçüktür ancak iyi gelişmişledir. Orta boyan biraz daha küçük beden yapısına sahip bu ırkın erkek kedilei daha gelişmiş vücut ve çene yapısına sahiptirler.
Bacak boyları kısa olmasına karşın dolgun ve kaslı bacakları vardır

Omuzları kemiklidir,göğüsleri geniş olan Cymric’lerin
uzun tüylü ve uzun kuyrukları vardır.Boyun kısmına yoğunlaşan tüyleri uzundur.Bacak ve baş kısmında tüy sıklığı azalır ve buralarda ki tüyler kısadır.
Bu tür kedilerin patileri oval olur ve kıvrık şekilleri vardır,kulakları püsküllüdür.

Devon Rex

Kedi araştırmacıları bu ırkı ilk olarak 1960 yılında ortaya çıkartmışlardır. Araştırmalar bazı Rexlerin tüylerinin daha sert olduğunu, vücutlarının küçük ve kafa yapılarının farklı olduğunu ortaya çıkartmıştır.Bu farklılıkları gösteren kedilere Devon Rex adı verilmiştir ırk olarak resmiyet kazanmaları ise 1993 yılında gerçekleşmiştir.

Bütün Rex ırkları gibi Devon Rex’lerde oldukça hareketli ve sevecen kedilerdir,diğer kedi ve köpekler iyi anlaşırlar ve onlarla oyun oynamaktan hoşlanırlar.Tek başlarına kalmaktan hoşlanmazlar eğer yalnız kalırlarsa durgunlaşırlar.Ergenliğe hızlı şekilde doğumlarından 6 ay sonra giren Devon Rex’ler,sahiplerine karşı sasdık ve ilgili oldukları için ev hayatına çabuk ısınırlar.
Balık ve biftek yemeyi severler. Ev dışındaki Devon Rexler iyi birer avcıdır ve dışarıda da aç kalmazlar atik yapıları sayesinde güvercin,fare yakalamakta başarılıdırlar.

2.5 kg ile 4 kg arasında ağırlıkları olan bu ırkın vücutları orta boyutlardadır.Vücutlarına göre oldukça büyük kulakları vardır.Geniş ve oval şekilli gözleri ve üçgen şekilli kulakları onlara değişik bir görünüş verir.Dolgun bir çene yapısı vardır.Bütün Rex türleri gibi tüyleri kıvırcıktır ancak bu tüyler yüz bölgesinde daha sertleşir ve sıkılaşır,ayrıca kulaklarında da kıvırcık tüyler bulunur. Devon Rexlerin, derisi sarkık ve buruşuk yapıda olan uzun bir boyunları vardır.

Dışa dönük kulakları olması sebebiyle kulak enfeksiyonu yaşama riskleri daha fazladır düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Egyptian Maular

Kökenlerinin Mısır olduğu sanılsada yapılan DNA araştırmaları orijinlerinin Kuvey Amerika ve Avrupa olduğunu işaret etmektedir Maine Coon ve Korat ırkları kedilerle akrabalıkları vardır. Avrupada yetiştirilmesi ise 1952’de İtalya’da başlamıştır.

Atletik yapılıdırlar ve kendi ırkları içinde en sosyal olan kediler Mısır Maular’dır.Evden çok doğa yaşamına uygun bu kediler dışarıda çıktıklarında kuş seslerini dinlemekten ve otların üzerinde yuvarlanmaktan çok hoşlanırlar.
Apartman yaşantısına alışmakta sorun yaşamazlar.Son derece canlı,oyuncu ve neşelidirler. Mısır Maular’lar sahiplerine sadık ve sevgi doludurlar. Yumuşak ve memnun edici bir ses tonuna sahiplerdir.

Evde pişirilen yemekleri severek yiyebilirler fakat çoğunlukla konserve tarzı yiyeceklerden hoşlanırlar.

Mısır Maular’ları Gelişmiş kas yapısına sahip orta boyutlarda bir kedidir.2.5-5 kg. arasında değişen kiloları ve benekli vücutları vardır.
Uzun kuyrukları,boyundan aşağı inildikçe azalan çizgileri vardır.Kulakları geniş,dik ve pembedir.
Yanakları dolgun değildir ve içe doğru kemiklidir.küçük ağızları ve ayaklarıyla oldukça sevimli bir yapıları vardır.Yavru kedilerde; açık ve yeşil, 18 ayın üstündeki yetişkin kedilerde ise amber renginde olan badem’e benzeyen gözleri vardır.

European Burmese

Melez bir ırk olan Europen Burmese,1930 yılında Amerika’da orijinal Burmese ile Siyam kedisinin çiftleşmesinden ardından da yerli kısa tüylü bir tür ile çiftleşmesinden ortaya çıkmıştır.CFA (Cat Fanciers Association) Burmese ile bu ırkı farklı ırklar olarak kabul etmektedir. Aynı kökenden gelmelerine rağmen farklı görünümlere ve standartlara sahiplerdir.

Dayanıklı, sağlıklı, konuşkan ve dışa dönük bir ırktır.
Son derece zeki,sevgi dolu,sadık ve cana yakındırlar.
Hareketli ve oyuncu olan bu ırk diğer hayvanlarla arkadaşlık etmeyi sever,yabancılara karşı sıcakkanlıdır.
Sahipleriyle iyi dostluk kurarlar ve insanlar karşı sevgi beslerler.

Zarif ve güçlüdürler, orta boy bedenleri olan bu ırkın vücutları kaslı gözükür fakat göründüklerinden ağırdırlar.
Vücut genelinde yuvarlak hatlara sahiptir.

Orijinal Burmeselere göre yüz hatları daha kısadır.Kafaları yuvarlak şekillidir,burunları çıkıntılıdır.Yanak kemikleri geniş çeneleri güçlüdür.
Kulakları orta boy, birbirinden uzak, tabanı geniş ve uçları hafif yuvarlaktır.Sarı ile amber arası tonlarda göz rengine sahiptirler.

Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur.Ayakları oval ve küçüktür.Kısa,ince tüylüdür. Kuyruğu ise normal uzunluktadır.

Exotic Shorthair

Melez bir ırktır Persian ve American Shorthair karışımından doğmuşlardır.BAzı yetiştiriciler
Amerika’da 20.yüzyılın ortalarında çok popüler olan Persian ile Shorthair’in karışımının iyi bir ırk olabileceğini düşünerek bu melez ırkın ortaya çıkmasını sağladılar.Exotic Shorthair 1960 yılında ırklar statüsüne girdi.

Anlayışlı oldukları kadar sert ve dayanıklıdırlar,dikkatç ekmeyi sever ve zekidirler.
Güçlü bir kafa yapısı vardır,elmacık kemikleri oldukça belirgindir,çeneleri gelişmiş bir yapıya sahiptir.
Ağızları küçüktür,iri yuvarlak gözleri vardır ve burunları kalkıktır.Orta veya büyük boyutlarda olurlar sevimli bir görünüşleri vardır.Daima orantılı bir görünüm sergiler.

Kısa bacaklıdırlar ancak gelişmiş patileri vardır.Kısa ve ince tüy yapısına sahiptirler.Oldukça dolgun, tüylü kuyrukları vardır.

Havana Brown

19.yüzyılda getirilen Siyam’larının farklı bir mutasyonudur.1954 yılında ortaya çıkmışlardır.
Siyam ve Russian Blue ırkı kedilerin karışımı olarak da tanınırlar.

Oldukça Meraklı,akıllı kediler olan Havana Brown’lar insanlarla ve diğer kedilerle iyi anlaşırlar,oyuncu karaktere sahiptirler.Vücut yapıları Siyam kedilerine benzetilir.İlgi görmeyi severler,konfordan hoşlanılar.Ses tonları oldukça yumuşaktır,yabancılara karşı bazen soğuk kanlı davranabilirler.Yemek yemeyi çok seven bu kedilerin kilolarına dikkat edilmesi gerekmektedir.Uzunlukları genişliklerine göre daha fazladır.Kas yapıları gelişmiştir,kafaları yuvarlak ve geniştir.Siyamlara benzer şekilde ağız uzun ve öne doğru çıkıktır.Gözleri iri ve ovaldir,göz renkleri sarı ve yeşil tonlarında olabilir.Karakteristik özellikleri gözlerin diğer kedilere göre daha aşağıda ve buruna yakın olmasıdır.Kulakları öne doğru eğik ve geniş yapılıdır.Bacaklar ince yapılı olmasına karşın güçlüdür. Erkeklerde ise bacaklar biraz daha kaslıdır. Ayaklar oval ve kompakt bir yapıdadır.
Kuyrukları vücutları ile orantılı orta uzunluktadır.Kuyruk kökünden ucuna kadar aynı incelikte kıvrımsız olarak devam eder ve kemiklidir.Vücudunun tamamında tüyler düz, pürüzsüz ve parlaktır.

Haftada bir kez fırçalamak yeterlidir. özellikle boynunun altına yapılan masajlardan çok hoşlanır.Günlük olarak eldiven şeklinde bir lastik fırçayla ölü tüylerin alınması ve tüylerin parlaklığının korunması için düzenli olarak yağ asitleri, vitamin ve mineral ilavesinin yapılması gerekir. Haftalık bakım için telli bir fırça yerine dişli bir tarak tercih edilmelidir.

Himalayan

İsimlerini renk benzerliğinden dolayı Himalaya tavşan’ından almışlardır. Siyam kedisi ile İran kedisinin çiftleşmesinden doğmuş melez bir ırktır. Siyam kedilerinin göz rengini almışlardır.
“Himmie” olarak da bilinen bu ırk 1920’li yıllardan beri yetiştirilmektedir.Amerika’da 1950 yılında başlayan üretim çalışmaları sonucunda Cat Fanciers Association (CFA) 1957 yılında bu ırkı ayrı bir ırk olarak kabul etmiştir.

Sahibine sadık oldukça sevgi dolu bir kedidir.evde yaşayan diğer insanları da sever benimser ancak hiç birine sahibi kadar ilgi göstermez.Oldukça sakin bir kedi türüdür,kendilerinden emindirler. Saygılı ve şefkatli olan bu ırk aşırı oyuncu değillerdir.

Yuvarlak ve güçlü bir kafa yapısına sahiptirler.Kafatasının genişliği güçlü kafa yapısının sebebidir.

Yayvan ağızları vardır ve yanakları dolgundur,burunları kısadır ve bitiş noktası keskin gözükür. Kulakları birbirlerine uzaktır ayrıca uçları yuvarlaktır.aynı şekilde gözleri de birbirine uzaktır iri olan gözleri yuvarlaktırlar.Tıknaz orta boy bir bedeni vardır.Kalın kısa bacakları ve iri patilere sahiptirler,patileri yuvarlaktır.

Bedenleriyle uyumlu kuyrukları genellike kısadır.Kuyruklarını çoğu zaman sırttan aşağı ve düz olarak tutarlar kuyrukları uzun tüylüdür ve bir fırçayı andırır. Boyun kısmında bir yeleyi andıran tüyleri bedenin geri kalanında da uzun ve kabarıktır.Boyundaki tüyler ön bacaklarına arasına kadar iner.Patilerinin altında ve kulak içlerinde de tüyler vardır.Tüyleri ince ve parlaktır.

Honey Bear

Oldukça ilginç bir kökene sahip olan bu kedilerin ortaya çıkması laboratuvarda gerçekleşmiştir.Kokarcadan, dişi Persian’a genetik bilgiler aktarılırken keşfedilmiştir.Amerika California’da bir laboratuvarda bilimsel araştırmalar sırasında Ann Baker genç bir kokarcadan alınan seçilmiş genler ile dişi persian kedisinin seçilmiş genlerini birleştirmiş ardından Honey Bear ırkı ortaya çıkmıştır.Genel olarak fizikleri Persian kedisine benzese de burunlarını kokarcadan almışlardır.
Bu ırk Interntional RagdolCat Association (IRCA) tarafından 1990 yılında kayıtlara geçirilmiştir.

Neşeli bir ırk olan Honey Bearlar diğer hayvanlarla ve ev halkı ile oldukça iyi anlaşırlar özellikle çocuklarla iyi anlaşır onlarla oynamayı severler.Son derece sakin yapılı ve evcildirler.Canlı, neşeli, meraklı ve kendini kolayca sevdirebilen kedilerdir.
Sahiplerine karşı sadık ve ilgiliirler ancak sahiplerini iyice tanımadan bu özelliklerini göstermezler.
İligiyi seven bu ırk gerekli ilgi gösterildiğinde çok iyi arkadaştırlar.Kucak kedisidirler ve mzellikle sahiplerinin kucağından inmek istemezler.bir kediden çok çocuk gibi davranan bu ırk, bir köpek gibi eğitim alabilir. Tırmalamaz ve çok az miyavlarlar.İletişimleri kuvvetlidir istek ve ihtiyaçlarını anlatmayı kolayca başarırlar.Honey bear’ın oldukça komik bir özelliği uyuduğu zaman düşmesidir.O’na konforlu bir yatak hazırlayarak düşemeyeceği bir yerde uyuması sağlanmalıdır.

Bu ırk kediler iri ırk kedi grubuna girer.Uzun ve geniş bedenleri vardır.Başları büyük,yuvarlak ve geniştir.bacakları biraz kısa olduğu için kediye değişik bir görüntü kazandırır.Burunları kısa ve yuvarlaktır,kulakları orta büyüklüktedir ve püslük gibi tüylerle kaplıdır.Göz renkleri yeşil, turuncu, bakır, portakal ve altın tonları olabilir,gözleri iridir ve badem şeklindedir.Kabarık ve uzun kuyrukları vardır doğduklarında kuyruklarında koyu renk çizgileri vardır ergenlik döneminde bu çizgiler daha açık bvir renk olurlar.Sevimli ve cana yakın bir yüz ifadeleri vardır.Ergenlikten 2 sene gibi uzun bir sürede tamamlarlar gelişim süreçleri yavaştır.

İran Kedisi

En çok tercih edilen ev kedilerinen biri olan İran kedileri ailelerine karşı oldukça düşkündür.Oldukça zeki olan bu kedilerin bakımları dikkat ve özen gerektirir.

Yuvarlak ve geniş kafa yapısına sahiptirler.Burunları basık kısa ve kalkıktır.İri gözleri yuvarlak ve kabarık olur.Kulakları ufak ve uçları öne eğiktir,alt tarafları çok geniş değilir.
Alçak ve güçlü bir bedenleri vardır.Kas yapıları gelişmiştir.Bütün bacakları kısa ve kalın olan İran kedilerinin ön ayakları düz iner.Yuvarlak,sıkı ve iri patileri vardır.
Parmakları birbirine yakındır.Kuyruk uzunlukları gövdeleriyle orantılıdır ve uzun değildir.Tüyleri uzun,sık ve canlıdır,tüyler kabarık durur.Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

Her gün fırçalanması gerekmektedir. Ölü tüylerin sindirilememesi ileride bağırsak problemlerine sebep olabilir.Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır.Eğer bu ırk kedileri yıkamayacaksanız kuru şampuan kullanmak faydalıdır.

İran kedilerinin kökeninin Ankara kedilerine dayandığı sanılmaktadır.Eski İran kedilerinin Ankara kedileriyle daha yoğun ve yünsü tüylü olmalarının dışında çok az farklılıkları vardır.Avrupalılar bu ırkın tüylerini sevdikleri için yetiştirmişlerdir.
İran kedisinin yetiştirilmesi sonucunda İngiliz ve Amerikan Shorthair’ler bile kendi ana vatanlarında ilgiyi kaybettiler..

Japon Bobtail

Üç renkli olanlarına Mi-Ke denir.İlk olarak 1908 yılında Amerika’da Bobtail ırkı olarak tanıtılmışladır.1971’den beri Amerika’da bilinen bu ırk, Japonya’dan Amerikaya hizmetliler tarafından getirilmiştir.
Son derece akılcı,mantıklı tavırlaryıla dikkat çekerler,farelere karşı ilgilidirler

Üçgen kafa yapıları vardır.Kulakları dik,geniş ve aynı boydadır.Gözleri oval ve geniştir.Çeneleri iyi gelişmiştir öne doğru çıkıntılıdır. Vücutları ince,uzun orta boyutlardadır,gelişmiş kas yapıları vardır. Kuyrukları kısadır.esnek, kıvrak ve hareketli kedilerdir.

Javanese

Javanese ırkı,Balinese ırkına benzer özellikler gösterir.Bu ırk 16’ya yakın renkte görülebilir.İlk olarak 1940 yılının ortalarında görülen bu ırk ancak 1987 yılında Kedi Gönüllüleri Kuruluşu tarafından ırk olarak kabul edilmiştir.

Bu ırk kediler oldukça sevecen,meraklı ve hareketlidirler.Kendilerini ve ssahiplerini mutlu etmeyi severler,sahiplerine oldukça sadıktırlar.Orta boy vücutları vardır ve Siyam kedilerine benzemektedirler.Vücutlarıyla orantılı kafa yapıları vardır.Yassı ve geniş kafatasları vardır öne doğru hafif çıkıntıldıır burunları geniştir.Kulakları dışa doğru eğimli ve geniştir.Gözleri iri burunlarına doğru çekik ve badem şekillidir.
Kas yapıları oldukça iyi gelişmesine rağmen narin gözükürler.Kuyrukları incedir ve tüyleri yoğunlaşmıştır kuyrukları uzundur.Bacakları uzun patileri ovaldir.

Uzun tüylü diğer kedi ırklarına göre daha az bakım gerektirirler.Sık sık banyo yapmaları gerekmez

Kashmir

Tesadüfen ortaya çıkan bu tür İran kedisi ve Himalayan kedilerine benzeyen özellikler taşır,renkleri farklı bir ırk olarak ortaya çıkmıştır.Bu ırk oldukça popüler oldu.

Ailelerine ve dostluklarına önem verirler,son derece zeki hayvanlardır.yüzleri geniş ve yuvarlaktır,burunlar da belirgin biçimde yuvarlaktır,ağızları burunlarına doğru çekik ve yuvarlaktır.Gözleri tam yuvarlak değildir,kulakları hafifçe öne doğru eğimlidir ve küçüktürler.Kafa kısmında ve ayaklarında sık uzun tüyler vardır. vücuduna yayılan tüyler yoğun ve kabarıktırlar.Patileri küçüktür,pati altlarında ve kulak içlerinde fırçayı anımsatan tüyler vardır.

Korat

Adlarını Tayland’ın doğusundaki tılsımlarıyla bilinen Cao Nguyen Khorat’tan aldığı bilinmektedir.Bu ırkın resimler çizilmiş ve çinilere işlenmiştir.Bu sanat eserleri günümüzde Bangkok National Museum’dae sergilenmektedir.İlk kez 1975 yılında İngiltere’ de özgün bir ırk olarak kabul edilen bu ırkın kedileri, Tayland’da hala kutsal bir hayvandır.Bu ırk kediler; inanılmaz çekici ve harika tüylere sahiptir.

Sevgilerini kolayca gösteren ancak soğuk görünüşlü kedilerdir.Atik sevecen ve zeki hayvanlardır.Sakinlerdir ve bağımsızlığı severler. KAfalarının üst kısmı düzdür,kafa yapısı uzundur, üçgeni andırır.İri gözleri birbirine uzak ve yuvarlaktırlar.
Bacakları uzun kemikli ve incedir.Kulakları geniştir,uçları yuvarlaktır.
Tüyleri çift katlıdır ve ipeksi bir his uyandırır.Patileri oval şekillidir.Kuyrukları dolgun tüylüdür ve orta uzunluktadır.

Laperm

Kuzey Amerika’da bir çiftlikte gri tekir anneden doğan altı adet yavrudan biri tamamen tüysüz olarak dünyaya geldi.1982 yılında doğan ne annesine ne de diğer yavrulara benzemeyen bu yavrunun altı hafa sonra kıvırcık tüyleri çıkmaya başladı. Daha aktif ve daha meraklı olan yavrunun davranışları diğerlerinden farklıydı. 5 yıl boyunca bu çiftlikte üreyen bu kediler sonunda uzmanlar tarafından incelemeye alındılar ve başlı başına bir ırk olduklarına karar verildi. çeşitli dillerde farklı isimler verilen bu kedilere dalgalı anlamına gelen Laperm ismi verildi. Böylece yeni bir ırk daha doğmuş oldu. LaPerm, Dalles La Perm, Alpaca Cat olarakda adlandırılmaktadır.
La Perm TICA (The International Cat Association) ve CFA (Cat Fanciers Association) tarafından kabul edilmiş ve kayıtlara geçirilmiştir.

Sahiplerine son derece düşkün olan bu kediler,sahiplerinin omuzunda gezmekten,onlarla uyumaktan,öpülmekten,okşanmaktan hoşlanırlar.Alınlarını sahiplerinin tenine dokundurmaktan çekinmezler,patileriyle sahiplerinin yüzüne dokunabilirler.Kucak kedisi olarak bilinirler.Çok hareketli ve nazik kedilerdir mırıldanmayı severler.Miyavlaryarak ne istediklerini sahiplerine anlatabilirler.Sevecen ve yumuşak ses tonlarını ilgi istedikleri zaman kullanabilir seslerini yükseltebilirler. Güçlü karakterleri ve zekaları sayesinde apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlarlar.Laperm’lerin vücutlarının her alanı uyumludur ve orta boyutlardadır.Kıvırcık tüyleri vardır,kafalarının dış hatları yuvarlaktır.Burunları düz hatlarıyla orantılıdır.Çeneleri oldukça kuvvetlidir.Kaşlar, burun üzerinde kavisli bir yapı oluşturur.Her zaman dik duran geniş kulakları vardır.Kulaklarına doğru çekik olan bademi andıran gözleri vardır.Tüy renkleri ile göz renkleri uyumlu değildir.Laperm’in sırt kısmından aşağıya doğru gidildikçe kemikler sağlamlaşır. Uzun boyun yapısı vardır.Oldukça kemikli olan ön ayaklar arka ayaklardan daha kısadır. Ayaklar yuvarlak ve kemiklidir. Vücuduyla orantılı kuyruk bant şeklindedir.
Bu kediler yumuşak ve kaygan tüylere sahiptirler.Erkeklerin tüyleri genelde daha kıvırcıktır. laperm yavruları tüysüz doğarlar. İlk dört ay tamamen tüysüzdür. Tüylü doğan yavrularda yeni doğduklarında da bile dalgalı tüyleri olduğu anlaşılır. Daha sonra bu tüyler daha belirgin şekilde kıvrıklaşır. Asla dökülmeyen kıvırcık tüyler Laperm’e olan ilgiyi artırmıştır.

Main Coon

Uzun araştırmalar sonucunda bu kedinin anavatanının Amerika olduğu ortaya çıkmıştır.Bu eski Amerikan ırkı için birçok efsane ve söylentiler vardı “Amerikan kültüründe yetişenler”, “Fransız krallığındaki kediler” gibi. Aynı zamanda İngiltere’de de evcil kediler olarak bilinirler.

Yaşadıkları eve karşı sorumluluk duyan,ilgili kedilerdir.Sert ve dayanıklı karakterleri vardır.Diğer kediler anlaşabilen çalışkan,hareketli kedilerdir,ağaca tırmanmaktan hoşlanırlar.Taze et ve balıktan hoşlanırlar.
Kafaları kare biçimindedir ve kafaları büyük değildir,geniş ağızları vardır,burunları belirgin ve iridir,çene kemikleri çok iyi gelişmiştir.Gözleri geniş ve kulaklara doğru çekiktir.Vücutlarının şekli üçgeni andırır,kalı bir yapıdadır ve orta boyutlardadır.Vücutları ile orantılı olan bacakları kalındır,patileri geniş ve yuvarlaktır.

Tüyleri boyun bölgesinde yoğunlaşır genel olarak sık ve dolgundurlar.Genişgöğüs yapısına sahip bu kedilerin uzun boyunları vardır.

Manx

Bu ırkın atalarına dair bilgiye mitoloji kitaplarında rastlanılmıştır.Mitoloji kitaplarına göre bu ırkın kuyruksuz olmasının sebebi İspanyol savaşçılarının kuyruklarını keserek av şapkalarına süs yapması olarak belirtilmektedir
Bu ırkın büyük Britanya sahillerinde Man adasında ilk kez görüldüğü sanılmaktadır.İspanya’da yaşayan Manx’ların, Phoenicians ve İspanyol Armada sallarıyla yolculukları sırasında, sal kazası sonucu Man adasına sığındıkları ve daha sonra tanındıkları bilinmektedir.

Sessiz ve çekingen bir karaktere sahip bu kediler inatçı değillerdir ve kolay eğitilebilirler. Kafa yapıları yuvarlaktır,ağızları küçük,çeneleri sağlamdır.Kemik yapıları iyi gelişmiştir,geniş gözleri vardır.Kulakları dik orta uzunluktadır,kas yapıları iy gelişmiştir ve bu kas yapılarına orantılı vücut yapıları vardır.
Öne doğru kıvrık olan bacakları kemiklidir,ön bacakları arka bacaklarından daha kısadır ayrıca arka bacakları daha gelişmiştir.En dikkat çekici özellikleri kuyruksuz olmalarıdır.

Mavi Rus (Russian Blue)

Bu ırkın kökenleri tam olarak bilinmemekle beraber,çeşitli söylentilere göre kraliçe I. Elisabeth tarafından İngiltere’ye bir Rus liman şehri olan Archangelsk’den getirilmiştir.O dönemlere Archangel kedisi olarak bilinirken bir İngiliz kedi şovunda “Yabancı Mavi” olarak tanıtılmışlardır.Bu ırkın Amerika’ya gitmesi 1880’lerin başında İsveç ve İngitere üzerinden

Sevgilerini ve duygularını göstermekten çekinmeyen Mavi Rus kedileri,becerikli,akrobatik ve pratik zekalıdırlar.Sakinliği ve bağımsızlığı severler.Üçgeni andıran kafa yapıları vardır,kafalarının tepesi düzdür. Gözleri birbirine uzaktır yüzlerine daha geniş bir ifade verirler ve yuvarlaktırlar.Burunları orta büyüklütedir,kulaklarının uçları yuvarlaktır ve aşağıya doğru genişlerler. Kulaklarındaki tüyler oldukça seyrektir ayrıca kulaklarındaki derileri çok ince olduğundan saydammış gibi görüntüleri vardır.

Duruşları oldukça zarif olan bu kedilerin ince, kemikli ve uzun vücut yapıları vardır. kas yapıları gelişmiştir.Bacakları ince kemikli ve uzundur.Patileri yuvarlak ve ufaktır.Kuyrukları uç noktaya doğru incelir.

Çift katlı tüyleri vardır,kısa,ipeksi ve yoğundurlar.Tüyleri gövdesinde kabarık durur,esnek ve incedirler.

Mojave Spotted (Mojave çöl Kedisi)

1980 yılında Amerika’da Güney California’da Hesperia adlı küçük bir kasabada keşfedilmişlerdir.Orijinal adları Mojave desert cat’tir April lanford vahşi kedilerin çöl sıcaklarından korunmak ve çiftleşmek için girdikleri tünellerde 6 adet yavru kedi bulmuştur.Bu kediler geniş kemik yapısı ve iri patileriyle ev kedilerinden oldukça iriydiler.Üremeleri zordu vahşi doğada hayatta kalmarı zordu ve az sayıda yavru doğuruyorlardı.Bu kediler ilk kez 1984 yılında Kitten Milk Replacament tarafından kapalı bir ortamda beslenilmeye başlanmıştır.Fakat kalıtsal vahşi doğaları gereği tam olarak evcilleştirilememişlerdir.Mojave spotted, IPCBA (International Progressive Cat Breeders’ Alliance) tarafından tanımlanmıştır.

Vahşi doğadan gelen Mojaveler dışa dönük bağımsız kedilerdir fakat insanlarla beraber yaşayabilirler. dışarı çıkma istekleri oldukça fazladır.
Bu ırkın kedileri sinek,böcek ve kuş avlamayı sever,suyla oynamaya bayılırlar.
Güçlü,atik ve meraklıdırlar,kendilerini meşgul edecek bir şey bulmakta zorlanmazlar.
İri boyutlu olan Mojaveler egzotik görünümlüdürler.
Öne doğru incelen kafaları yuvarlak hatlara sahip ve orta büyüklüktedir. Burunları geniş ve kısadır,bıyıklarının olduğu kısım çıkıntılıdır.
Burunlarının ucu yumuşak derilidir.
Gözleri birbirlerinden uzak ve oval şekillidir.Orta boyulatlarda kulakları kafanın gerisinden öne doğru yuvarlanmış görünüme sahiptir ve uçları sivri değildir.
Geniş ve büyük patileri vardır.Kaslı ince bacaklara sahiptiler,ön bacakları arka bacaklarından kısadır.
Pençeleri kuvvetlidir.
Ayaklarında fazladan parmak bulunabilir.
Kısa ve orta kalınlıkta kuyrukları vardır genel olarak bütün vücuttaki kemik yapısı kuvvetlidir.

Munchkin

1930’larda ilk kez İngiltere’de ortaya çıkmışlardır.Munchkin doğal yaşamda kendiliğinden yetişmiş evcil bir kedi ırkıdır,bu ırk en yaygın olarak Amerika’nın Louisiana eyaletinde yaşamaktadır.Bu kediler normal vücut yapısına sahip olmasına karşın kısa bacaklara sahipti.Uzun yıllar genetik araştırmaları yapılan günümüz Munchkin ırkı, TICA (The International Cat Association) tarafından tanınmıştır.

Kısa bacakları olmasına rağmen oldukça hızlı koşabilen,hareketli ve meraklı bir kedidir. Korkusuz ve cesurdurlar,çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşır,eğitilmeye müsaittirler.Sosyal olmayı seven,eğlenceli bir kedi türüdür.
Komut almayı öğrenebilir,atılan objeleri geri getirmeyi severler,bu çocuksu davranışları hayat boyu sürer. Kısa bacaklı olan bu kediler dayanıklıdırlar ve orta boyutlardadır.Yuvarlak bir kafa yapısına sahiptirler,gözleri orta büyüklüktedir ve yuvarlaktır, göz renkleri tüm renklerde olabilir.

Nebulung

1980 yılında iki dişi ve bir erkek üç yavru kedi siyah ve grinin altı farklı tonunda doğmuşlardır.Ekkek yavru ile başka bir dişi çiftleştirilip kısa tüylü ve püsküllü kuyruklu yeni bir tür ortaya çıktı.Bu ırk 1987 yılının eylül ayında TICA kayıtlarına Nebelung adı ile geçmiştir.

Sevecen,hareketli ve zeki kedilerdir,ev ortamına kolay adapte olurlar.
Nebelung ırkı musluktan su içmeyi ve atılan oyuncakları geri getirmeyi severler.Geniş boyutlarda düz bir kafa yapıları vardır ayrıca tüyleri dolgundur.Gözleri yuvarlak,ağızları küçük burunları ise belirginir.Kulakları geniş dışa dönük ve diktir. Tüyleri çift katlıdır vücut hatları bu nedenle çok belli olmaz.Ön ve arka patileri kemiklidir ve kaslıdır.

Norwegian Forest

İskandinav yarım adasında 1930 yılında keşfedilmişlerdir.O bölgenin yerli kedileridirler.
soğuklara karşı dayanıklıdırlar.Norwegian Forest kedileri,kedilerin yüzyıllar öncesine dayanan özelliklerini,günümüz dünyasına kanıtlayan bir karaktere sahiptir.

Sıcakkanlı,oyuncu,dengeli bir mizaçları vardır.Diğer hayvanlarla ve çocuklarla anlaşabilirler.Yumuşak bir ses tonuna ssahiptirler. Ev ortamında ve doğal ortamda rahatça yaşayabilirler,ağaca tırmanmaktan hoşlanırlar.Kendilerine güvenen kediledir. 3-9 kilo arasında ağırlıkları olabilir. Üçgen yapılı kafaları vardır.kafaları büyüktür,kulakları ise kare biçiminde ve küçüktür,yüzleri yassı burunları düzdür.Çeneleri güçlü,küçük ve yuvarlaktır.Vücutlarının gelişmiş bir kas yapısı vardır. Kulakları dik durur ve az şekilde dışa dönüktürler.Yuvarlak,geniş patileri vardır.

yumuşak ve uzun tüyleri vardır,bu tüyler boyun kısmına yoğunlaşır.Tüylerinin karışmaması için düzenli olarak fırçalanmasına gerekmektedir

Ocicat

Bu ırk, Absyssinian American Shorthair ve Siyam melezidirler.1987 yılında CFA tarafından ortaya çıkmış genç bir ırktır.Adları Güney Amerika’nın vahşi kedisi Ocelat’a benzerlikleri sebebiyle Ocicat adını almışlardır.

Oldukça aktif,atletik ve sportmendirler.Akılcı ve mantıklı hareket ederler. NAzik ve sevecen bir karaktere sahiptirler. Küçük bir kafa yapısına sahiptirler kafa yapıları ovaldir.
Kulakları büyük ve dikkat çekicidirler bu ırkın en belirgin özelliği kulaklarıdır.
Kafa yapılarıyla uyumlu yuvarlak ve büyük gözleri vardır. Gelişmiş kas yapısı ve geniş göğüs yapıları vardır.Az görünen çeneleri vardır.
Düzgün ve kısa bir vücut yapıları vardır.
Oldukça atletiktirler ve yumuşak tüyleri vardır.

Oriental Longhair

Irk araştırmacıları bu ırk kedilerin diğer shorthairlerden tek farkının tüylerinin sıklığı olduğuna inanmış ve uzun süre ayrı özgün bir ırk olarak kabul etmemişlerdir.Daha sonraları yapılan araştırmalar sayesinde Persian gibi uzun ve yumuşak tüylere sahip oldukları anlaşılınca ayrı bir ırk olarak kabul edilmişledir.

Duygusal,sadık ve anlayışladırlar,kolayca eğitilebilirler. kulakları oldukça üst kısımları nokta şeklindedir. Gözleri badem şekillidir ve burunlarına yakındır. Orta boyutlarda oldukça kaslı ve kemikli vücutları vardır.Uzun bacakları vardır ön bacakları arka bacaklarına oranla dah güçlüdür.İnce kuyrukları kaslı ve dolgun tüylüdür.

Bedenini saran tüylerinin üzerinde siyah ve koyu kahve rengi çizgiler bulunur.

Oriental Shorthair

1950 yılında İngiltere’de ortaya çıkmıştırlar ve Siyamlara benzer bir gelişim süreçleri vardır.
Günümüzde Oriental ırkı Siyam ve renkli shorthair’a benzer olarak bilinir.

Hareketli,sadık ve canlı kedilerdir,evdeki çocuklarla iyi anlaşırlar ve oyun oynamayı severler,yumuşak bir ses tonuna sahiplerdir ve sık sık miyavladıklarını duyabilirsiniz.
Kaslı vücut yapıları avlanmaya müsaittir ve avlanmayı severler. Bu türün dişileri gelişimlerini oldukça hızlı şekilde tamamlarlar.İnce ve zarif görünen bu ırkın uzun bir gövdesi vardır.4 – 6 kg arasında ağırlığa sahip olabilirler.Kafaları vücutlarına oranla küçüktür ve üçgen yapılıdır.
Çeneleri oprta boyludur ve gelişmiştir,burunları üçgen yapıdadır. Kulaklar dik ve geniştir.
Bu türün ağız yapısı öne doğru çıkık ve uzundur.

Tüyleri kısa olan bu ırkın beyaz tüylü olanlarının gözleri genelde yeşildir. Bakır göz rengine ise krem ve kırmızı tüylere sahip Shorthair’larda rastlanır.Uzun ve ince yapılı kuyrukları uç tarafa doğru nokta şeklini alır.

Pixie Bob

Evcil çiftlik kedileri ve Bobcat (vaşak) melez, olan Prixie Bob türü, KJuzey Amerikanın tüm bölgelerinde oldukça popülerdir.
Bu kediler ilk kez 1985 yılında Puget Sound’un sahillerinde görülmüşlerdir.Karakterleri ve görünüşleri oldukça merak uyandıran bu kedilerin en belirgin özelliği polydactyl(doğuştan gelen fiziksel anormallik) oluşlarıydı.
13 yıl için Carol Ann tarafından zararsız ve evcil kediler haline getirilmişlerdir.İki orjinal kedinin birleşiminden oluşan Pixie Bob, DNA testlerinde vahşi gen taşıyan evcil kediler olarak TICA (The International Cat Association)’ ya kayıtlıdırlar.

Vahşi görünmlü olmalarına rağmen sevecen,zeki,yumuşak kalpli kedilerdir.Sahipleriyle vakit geçirmeyi severler zekidirler ve güçlü bir ookontrole sahiptirler.Arabada seyahat etmeyi severler.

Güçlü bir kemik yapısına sahip bu ırk iri kediler sınıfına girer.Bu ırkın dişileri erkeklerine göre daha narindirler. Diğer kedi ırklarından yüz hatlarına sahip bu kediler vaşakları andırırlar. Kafa yapıları vücutlarıyla orantılıdır.Dik ve dışa dönük kulakları vardır.Burunları belirgin ve uzundur,ağız yapıları ise küçük bıyıkları uzundur.Kuyrukları kalın kısa ve uçları ovaldir. Arka bacakları ön bacaklarından daha kısadır ancak kaslıdır.
Bu ırkın kedileri genelde daha fazla parmak sayısına sahiptirler. Tüylerinin rengi ve yapısı vaşağı andıran bu ırk silik noktalı, koyu kahve noktalı, kırık parçalı, açık kahve ve kırmızımsı kahverenği tonlarda olabilir.
Tüyleri çift katlıdır,kısa tüylüdürler ancak bedenlerinin bazı kısımlarında uzun tüyler bulunur.Tüyleri son derece yumuşak ve kalitelidir.
Bu ırk geçirdiği değişimlerden sonra doğan yavruları kaslı vücut yapısı,ince bacaklar ve kısa kuyruk sahibidirler.

Ragamuffin

1960 yıllarında trafik kazası geçiren uzun tüylü Josephine adlı kedi kaza sonrasına tedavi olduktan sonra yaptığı doğumda oldukça güzel görünümlü yavrular dünyaya getirmişti Ann Baker kedinin sahibiyle iletişime geçip kedilerden bazılarını aldı,bı yeni ve değişik görünümlü kedileri yetiştirdi ve geliştirdi.Ragdoll’a benzeyen bu yavrulara zamanla çok iyi bir karakter kazandırmak için onları koruma altına aldı.Bu kediler Ann Baker tarafından zaman içinde Birman ve kısa tüylü noktalı kedilerle çiftleştirmiştir.
bu çiftleşmelerden dünyaya gelen yavruların bazıları gökkuşağı renklerinin farklı tonlarındaydı. Baker bu kedilere Miracle Ragdoll (mucize Ragdoll) demiştir.
Ancak bu kedilerin, tüm renk ve desenleri ile Ragdoll’lardan farklı olduklarını kanıtlanmıştır. Bu nedenle 1993 yılında International Ragdoll Cat Association (IRCA) tarafından başlı başına bir ırk olduğu kabul edilmiş ve Ragamuffin ismiyle tanınmaya başlamışlardır kayıtlara bu adla geçirilmeleri uygun görülmüştür.
Irk, 2001 yılında The Amerikan Association Of Cat Enthusiasts, United Feline Organization (UFO) ve Cat Fanciers Federation (CFA) kuruluşları tarafından da kabul edilmiştir.

Sıcakkanlı ve dost canlısı kedilerdir.Oldukça uysal bir karaktere sahiptirler çocuklarla ve diğer kedilerle vakit geçirmekten hoşlanırlar.
çok hareketli kedilerdir. Ragamuffinler büyük kediler sınıfına girerler
Kafaları bedenlerine uyumlu olarak büyüktür,boyunları kısadır.Karın kısımları yumuşak ve sarkıktır.Alınları vücut yapılarına uyumlu biçimde yuvarlanmıştır. burunları küçüktür,kulakları dik ve geniştir kulak çevreleri koyu çizgilerle çevrilidir. Gözleri büyüktür.tüy renkleri ve göz renkleri birbirinden farklı olabilir.Çeneleri yuvarlaktır,dişleri üst üste gelecek şekilde kapanır. Kas yapıları gelişmiştir geniş göğüsleri ve güçlü omuzları vardır.

Tüyleri yumuşaktır ve baş bölgesinde yele şeklini alan tüyleri sık ve ipeksidir. Kuyrukları gövdeleriyle uyumlu olarak uzundur ve tüylüdür.
Bu türün ergenliğe geçişleri yavaştır,gelişimleri 3-4 yılda tamamlanır.

Ragdoll

Ortaya çıktıkları ilk zamanlar Beyaz Persian oldukları sanılmıştır.Daha sonra yapılan araştırmalarda yeni bir ırk oldukları ortaya çıkmıştır. Ragdoll üzerinde yapılan araştırmalarda deney fareleri kullanılmış ve bazı farklı davranışlar gözlenmiştir. Bu gözlemler 1960 yılı boyunca sürmüştür.

Bu ırk kediler oldukça seçkindirler çok nadir ürerler.Son derece sakin bir yapıya sahiptirler fakat sinirlendiklerinde pençelerini kullanmaktan çekinmezler.
Kafatası yapıları yuvarlaktır,belirgin çıkık bir çeneleri vardır.Burunları orta genişlikte ve düzdür. Aşağıya doğru eğimli olan ağızları yuvarlaktır.Vücutları esnektir.

Raddollar görkemli gözüken kedilerdir.
Orta boyutlardaki tüyleri ipeksi hissiyat verir.Kulakları dikkat çekicidir.

Savannah

İsimleri ırkın atası olan Serval kedisinin bulunduğu Afrikanın savanlarından gelir.Savannah’lar Serval kedilerinin bir çok özelliğini taşır fakat daha uysal bir karaktere sahiptirler.Genç bir ırk olan Savannah’lar 1980’lerde yetiştiricilik yapan Judie Frank tarafından çifleştirilen Serval ve Siyam kedilerinin melezidir.Eylül 2000’de TICA (The International Cat Association) tarafından onaylanarak yeni bir ırk kategorisine kabul edilmiştir. SIMBA (Savannah Uluslararası üye ve Yetiştiriciler Birliği) sayesinde TICA, Savannah ırkına Mayıs 2000’de kedi showlarında yarışma izni vermiştir. Halen gelişim aşamasında olan Savannah kedilerinin ilk 4 kuşak erkekleri steril olduğundan çapraz yetiştirmeler sürmektedir.oldukça nadir bulunan bir ırktır.

Son derece zeki,hareketli ve sosyalliği seven kedilerdir.Sıcakkanlı ve nazik görünürler.İlgi gösterilmesini öpülmeyi ve okşanmayı severler. Uyumlu olan bu kediler ev yaşamına ve evdeki diğer kedilere ve çocuklarla ve sahipleriyle çok iyi anlaşırlar.Suyu sevmeleri ne büyük özellikleridir.

İnce yapılı ve esnek olan Savannah’ların uzun gövdeleri vardır.kemik yapılar gelişmiştir.Kaslı bir yapıya sahiptirler,göğüsleri geniş,boyunları uzundur.Kafa yapıları gövdelerine oranla daha küçüktür.Öne doğru uzun ve yuvarlak yapılı kafa tasları önden bakıldığında üçgen şekilldir. Ağızları kavisli bir yapıya sahiptir. Çeneleri gelişmiştir ve güçlüdür.
Gözleri orta büyüklüktedir ve badem şekillidir. Gözlerinin içindeki göz yaşı biçiminde bir lekenin bulunması karakteristik özellikleridir. Kulakları kafalarına göre uzundur,kase şeklinde ve geniştir,kulaklarının uç kısımları yuvarlaktır,birbirlerine uzaktırlar ve simetrik olarak dururlar,kulaklarındaki tüyler kısadır.Bacakları güçlü,uzun fakat incedir.Patileri küçük yapılıdır,tırnakları uzundur.Diğer kedilere oranla kısa bir kuyruğa sahiptirler.

Scottish Fold

Diğer ırklardan farklı kulak yapısına sahip bu kedilerin GCCF (Governing Council of the Cat Fancy)tarafından resmi kaydı ilk kez 1966 yılında yapılmıştır. Tanımlama aşamasında ırkın kulak özelliklerinin genetik bozukluk olduğu, hastalığa yatkın olduğu yönündeki tanımlamaların kabul işlemi 1970 yılında durdurulmuştur.
Bunun üzerine Amerika’ya götürülen türün araştırılmasına devam edilmiştir.
Carnivor genetik araştırmacısı Dr.Nail Todd tarafından 3 yavru yetiştiricilere verilmiş ve üremesi sağlanmıştır.
Bu yetiştiricilerden biri olan Pensilvanyalı Salle Wolfe Peters ırkın gelişmesine katkıda bulunmuştur. 1973 yılında CFA (Cat Fanciers Association)
tarafından tanınan ırk 1978 yılında şampiyonluk statüsüne alınmıştır.

Günümüzde Amerika’da en popüler ilk 10 ırk arasındaki Highland Fold ve diğer adı Coupari olan Longhair Scottish Fold
1980 yılına kadar ayrı bir tür olarak kabul edilmemiştir ve Scottish Fold adıyla anılmışlardır.
Ancak daha sonra ACFA, NCFA, ACA, CFF gibi organizasyonlar tarafından da ayrı bir tür olarak kabul edilmiş ve kayıtlara geçirilmiştir.
Sahibine sadık, evine düşkün olan bu tür yabancılara ve yeni ortamlara alışmakta zorluk çekmez. Akıllı,sakin ve yumuşak seslidir.

Sahibiyle zaman geçirmeyi sever,ailenin tümüne kendini sevdirir ancak asıl sahibini kendi seçer. Kucak kedisi değildir fakat oyun oynamayı ve ilgi gösterilmesini sever,atılan oyuncakları geri getirmek favori oyunudur.

Selkirk Rex

Selkrik rex’ler doğal bir mutasyonun sonucudurlar. Amerika Montana’da Jeryy Newman adlı biri tarafından düz tüylü olan anne ile düz türlü 5 yavrunun ve bir tane kıvırcık tüylü yavrunun bulunmasıyla ortaya çıkmışlardır. Genleri nedeniyle kıvırcık tüylü kediler ya da düz tüylü kediler dünyaya getirebilirler.Bu ırkın keşfi ile Devon, Cornish ve Selkirk Rex’e 3’lü başbelaları denmiştir. Cat Fanciers Assocation (FAD) ve The International Cat Assocation (TICA) tarfından tanımlıdır.

Bu ırkın kedileri meraklı,canlı ve sabırsız olurlar. İyi huylu kedilerdir çocuklarla çok iyi anlaşırlar ayrıca diğer hayvanla da iyi geçiniler.Çocuklara ve hastalara karşı töleransları yüksektir. Sahiplerine sevgilerini göstermekten çekinmezler ama kucak kedi sayımazlar.

Geniş vücut yapıları vardır,kasları ve kemik yapıları gelişmiştir. Bedenleri orta büyüklüktedir ve dayanıklı kedilerdir. vücutları orantılı gelişmiştir,bacakları güçlüdür,patileri büyük ve geniştir.kuyrukları orta uzunlukta bedenleri ile orantılıdır. Kafa yapıları geniş ve yuvarlaktır
küçük bir ağızları vardır.Burunları ve ağızları önden bakıldığında kare gözükür.Gözleri iri ve oval yapıdadır.Ora büyüklükte kulakları her zaman dik durur.

Kalın kadifemsi bir his uyandıran tüyleri vardır,tüyleri yumuşaktır.Bu ırk kısa tüylü ve uzun tüylü olmak üzere iki gruba ayrılır. Her iki türde de tüyler doğduklarında kıvırcıktır, bu kıvırcıklık 6 ay sonra değişir ve düzleşirler.Ancak kısa tüylü olanlarda kıvırcık tüyler boyun ve göbek kısmında kalır.

Sibirya Kedisi

Rusya’nın yerli kedileridir.Doğal ortamda veya sokak kedisi gibi yaşadıkları için ırkın belirgin özelliklerini söylemek zordur.
Amerika’ya 1990 yılında getirilmişlerdir.
CFA tarafından 6 şubat 2000’de Miscellaneous (çeşitli) sınıfına kabul edilmiştir.

Sadık ve sevecen kedilerdir.Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar,ağaca tırmanmayı severler.Bu ırkın kedileri sahiplerine çok düşkündürler.Adlarını kolayca öğrenebilen bu kediler oldukça zekidirler. Sahiplerini takip etmeyi severler,problem çözme yeteneğine sahiptirler.Bu ırk yabancılara karşı korkak değildir ve saldırgan davranışlar göstermezler.Ağır gözükmelerine rağmen oldukça çevik sayılırlar.

Rusya’da ortaya çıkan bu kediler orta büyüklükte olurlar ve güçlüdürler,kas yapıları gelişmiştir ve kasları belirgindir.
Sırtları hafifçe eğimli ve uzundur,düz durduklarında ön bacakları arka bacaklarına göre daha kısa kalır.Patileri büyük ve yuvarlaktır.Kafaları orta büyüklükte üçgen şekilindedir ve yuvarlak hatlara sahiptir,bu ırkın dişilerinin burunları daha uzundur.kulakları dik durur ve orta genişliktedir.Gözleri ve kulakları arasındaki mesafe fazladır. Gözleri büyük ve yuvarlak şekillidir,gözlerinin dış kenarları kulaklara doğru hafifçe çekiktir.
Göz rengi ile tüylerinin rengi arasında uyum yoktur.

Sağlıklı atletik ve çeviktirler.kuyrukları vücut uzunluğundan daha kısa ve orta boydadır.Tüyleri uzun veya orta boy olabilir,baş bölgesinden tüyler daha kabarık ve uzundur,soğuk havalara karşı dayanıklıdırlar,kış aylarında artan alt tüy tabakası vardır.
Kürkleri herhabngi bir renk olabilir.
Bu ırkın yavaş olgunlarşan yavuruluk dönemleri vardır,tam olarak olgunlaşmaları 5 seneyi bulabilir.

Diğer uzun tüylü kedilere oranla bu kedilerin bakımları daha kolaydır haftada 1 kez fırçalanma genellikle yeterlidir.

Singapura

1988 yılında TICA ve CFA tarafından kayıt altına alınmışlardır. Sokak kedisi olarak bilinen bu ırk ayrıca “Malaysian” olarak da bilinirdi.1974 yılında Amerika’ya getirildi ve 1975 yılından sonra ev ortamında yetiştirilmeye başlandı.Bu ırk 1980 yılında SPCA tarafından yeniden kontrol edilmiş ve Amerikan kayıtlarına geçirilmiştir.

Son derece atılgan ve hareketli kedilerdir. Merak ve ilgli bir karaktere sahiptirler.Vücutları son derece iridir,bedenlerine oranlı kısa ve ince kalan bacakları vardır.Kafatasları küçüktür.burunları ve ağızları da küçüktür ayrıca öne doğru çıkıktır.Yüzlerinin ön kısmı yassı ve düzdür,gözleri birbirine uzak ve oval şekillidir.

Kulakları geniştir ve her zaman dik durur. Kalın kuyrukları uzun ve kaslıdır. doğduklarında bulunan uzun tüyleri zamanla azalır.

Siyam Kedisi

Tayland’da tapınaklarda rahiplerle ve sarayda kraliyet ailesi ile yaşamışlardır.İngiltereye gelmeleri ilk kez 1884 yılında İngiltere başkonsolosu Edward Blencowe Gould’un kız kardeşine hediye ettiği Pho ve Mia adlı 2 Siyam kedisini hediye göndermesi ile gerçekleşti.Bu ırkın Amerikaya gelmesi de aynı şekilde 1878 yılında Amerikan Bangkonk başkonsolosunun Siam isimli bir kediyi A.B.D Başkanı Rutherfor B. Hayes’e göndermesiyle gerçekleşmiştir.Bu ırkın değişik renklerini üretmek isteyen yetiştiriciler yapılan çalışmalar sonucunda bazı Siyam kökenli yan ırklar ortaya çıkarmışlardır. Bunlardan bazıları Colorpoint Shorthair, Javanese ve Ocicat’tir.

Siyam kedileri oldukça dikkatli ve zekidirler. Tüylerinin renklerine karakteristik özelliklerinin değiştiğine inanılır.fok lekelinin daha dışa dönük, mavi lekelinin daha şefkatli, çikolata lekelinin ise daha neşeli ve oyuncu olduğu sanılır.

Kafataslarının üst kısmı geniş çene kısmı ise dardır,üçgenimsi bir yapıya sahiptirler.Kafalarının büyüklüğü orta boydur ve bedenleriyle orantılıdır.Bıyıklarının olduğu bölge çıkıntılı değilir.Erkek Siyam kedilerinin çeneleri daha belirgindir.Ağız kısımları narin bir yapıya sahiptir,uzun ve üçgen yapıdadır.Kulakları geniştir ve uçları sivridir,birbirleri arasında mesafe fazladır. Gözleri hem burunlarına doğru hem de kulaklarına doğru çekiktir. Gözvdeleri gelişmiş bir kas yapısına sahiptir.Vücut hatlarında hep kalından inceye doğru geçiş vardır.Kemikleri incedir. Orta boy gövdeye sahip bu kedilerin omuzları ve kalçaları göğüs kafesiyle aynı kalınlıktadır.Arka bacakları ön bacaklarından uzundur.Bacakları ince yapılıdır,oval yapıda küçük patileri vardır. Uzun ve ince kuyruğu ucuna doğru daha da incelir.Bedenine doğru yatık duran tüyleri ince, parlak ve kısadır.

Snowshoe (Karayak)

1960 yılında Doroty Hinds-Daugherty isimli yetiştirici tarafından yapılan çiftleştirmeler sonucunda ortaya çıkmışlardır.Amerikan orijinlidirler. İlk olarak beyaz ayaklı birman ile siyam kedisi ardından American short hair ile Siyam kedisini çiftleştiren yetiştirici bu çiftleşme sonucunda Snowshoe ırkını ortaya çıkartmıştır.
Amerikada tanınan bir ırktır ancak nadir bulunur. İlk kez 1980 yılında TICA (The International Cat Association) tarafından tanınmıştır.

Sadık,uyumlu,enerjik ve son derece hareketlidirler. Ev yaşamına kolayca adapte olabilirler.Çocuklarla ve köpekler iyi anlaşabilirler.Sahiplerine sevgilerini mırıldanarak gösterirler.İyi bir oyuncudular,atılan oyuncakları geri getirmeyi severler.İnsanlara karşı sevgi beslerler.

kafa yapıları yuvarlak ve geniştir.Çeneleri iyi gemişmiş fakat küçüktür. Burunları düz bir görünüme sahiptir.Kulaklarının uçları sivridir ve kulakları geniştir.Yuvarlak gözleri oldukça canlı bakışlara sahiptirler.Bedenleri orta boyutlardadır.Gövdeleri uzun ve iyi gelişmiştir,kıvrak ve atletiktirler.orta boyutlardaki bacakları incedir,patileri geniş,yuvarlak ve sağlamdır.kuyrukları orta uzunluktadır,kuyrukları bedenleri ile orantılı ve ince yapılıdır.
Kısa tüyleri dolgun ve ipeksidir.Vücutlarında mavi ve mühürlü noktalar vardır.

Soke

Bu ırkı ilk kez Kenya’nın Watamu kasabasında Jeni Slater ortaya çıkartmıştır.Vahşi doğa bilimcisi olan Jeni Slater’ın Hint okyanusu kıyılarında bulunan Arabuke Soke yağmur ormanlarının uzak köşelerindeki hindistan cevizi bahçelerinde
bulduğu bu bu zarif tekir kedinin bütün evcil kedilerin atası olduğuna inanılmaktadır.
1984 yılında Gloria Moeldrup tarafından Danimarkaya getirilen bu kedilerin Avrupa arenasına çıkması ve yetiştirilmesi bu şekilde olmuştur.1992 yılında kayıtlara (FIF) geçirilmiştir.

Son derece aktif,zeki ve meraklıdırlar.
Su ile oynamayı severler ve iyi yüzücüdürler.Diğer hayvanlarla iyi anlaşır kolay dostluk kurarlar.Sahiplerine sadıktırlar ve ilgilidirler sahiplerinin yanında olmayı severler.Kucakta oturmaktan ve oksanmaktan hoşlanırlar.Yabancılara karşı sıcakkanlıdırlar.Bu ırk ilgi gösterilmesini ve ilgi göstermeyi sever.Son derece duyarlı bir kedidir.Sahipleri mutsuz ise bu kediler de mutsuzdur.

Orta boyutlarda ve gelişmiş kas yapısına sahip gövdesi vardır.Uzun bacaklardır kemik yapısı sağlamdır.
Bu ırkın yavrularnın doğumdan sonraki gelişim hızı yavaştır.Ön bacakları arka bacaklarından kısadır.
Yanlarına doğru dönük kulakları vardır. Yanaklarındaki kemikler belirgindir,burunları düz ve orta uzunluktadır.
Kulakları orta büyüklüktedir ve kafalarıyla uyumludur ancak geniş gözükürler,kulakları her zaman dik durur.

Gözleri burunlarına doğru yatıktır ve badem şekillidir.Göz renkleri tüy renkleri ile uyumludur,kuyrukları vücutlarıyla orantılı uzun ve incedir.Kürkleri karakteristik özellikleridir tüyleri oldukça kısadır, bu tüyler sebebiyle soğuk havalara karşı hassastırlar. Günümüze yapılan aşılar ve genetik oynamalar sayesinde bu hassaslık azalmıştır.

Somali

Abyssinian ırkı ile çok fazla benzerlik taşımaktadırlar.Somali ırkının kökenini belirlemek için yapılan araştırmalar hem kısa tüylü hem uzun tüylü genleri taşımakta olduklarını ortaya çıkmıştır.

Oldukça asildirler, isteklerini kolayca anlatabilen zeki kedilerdir. Uyumlu karakterleri sebebiyle en çok tercih edilen kedilerden biridir. Küçük kafa yapıları ve biçimleri burunları bu ırkın en belirgin özelliğidir,kulakları sevimli gözükür ve dik dururlar.Gözlerinin şekli badem’e benzer ve geniştir,gözlerinin kenarları siyah çizgilerle çevrilirdir ve bu çizgiler kulaklara ilerler.Beslenme alışkanlıklarında taze et çok önemlidir. Farlı bir yiyecek verdiğiniz zaman kapris yapabilir ve doğal diete başvurabilirler.

İnce yapılı orta boyutlara bir kedidir.bacakları kuvvetli fakat incedir.Özellikle kaburga kemikleri iyi gelişmiştir.patileri oval ve küçüktür
kuyrukları tüylü ve incedir.Bedenlerindeki tüyleri ipeksi bir görünüşe sahiptir yumuşak ve dolgundur, kulaklarındaki tüyler püskül şeklindedir.

Sphynx

Bu ırk ilk kez Kanada’da ortaya çıkmıştır.normal tüylü kedilerden tüysüz yavruların çoğaltılması üremişlerdir.Sphynxler tamamen tüysüz doğmazlar,zamanla tamamen tüysüz kalırlar.

Sahiplerine karşı son derece sadıktırlar,zeki ve oyuncu bir ırktır ayrıca ağır başlıdırlar. Oldukça cana yakın ve girşimdi kedilerdir.Tüysüz bir ırktır ve bu özellikleri en dikkat çekici özellikleridir.Bilinen 3 tüysüz kediden biridir.
Patilerinde,kulaklarında ve yüzlerinde çok kıa tüyler bulunur.

Bu ırkın bazı yavruları tüylü doğabilirler.Bıyıksız olmalarına karşın tüy geni olanlarda ağız kenarında bıyık benzeri tüyler olabilir. Bu ırkın kulakları üçgen şekilliir öne doğru çıkık ağızları vardır, burunları kıvrıktır,çene yapıları güçlü ve düzdür. Vücutları kaslıır.Tüysüz oldukları için ince gözükürler. Bacakları orta uzunluktadır ve kuyrukları son derece uzundur.

Tekir Kedi

Evcil tekir kedilerin ataları Afrika Vahşi Kedisi ve Avrupa’nın Mahalli Vahşi Kedisidir. Bu iki ırkın çiftleşmesinden ortaya çıkmışlardır.
Tekir kelimesi post desenini ifade etmekdedir.. Türkçe’deki Tekir sözcüğünün etimolojik kökeni Eski Yunan ve Latin dillerindeki kaplan anlamındaki tigris sözcüğüne dayanmaktadır.

Melez bir ırk olan bu kedilerin adları kürklerinin deseninden alırlar.karakter özelliklerin ortaya koyma şansı yoktur.Her tekir kedi kendi karakterine sahiptir.

Bu kedilerin küklerindeki çizgili desenler belirgin ve canlıdır. Zaman ilerledikçe tüyleri parlak olmayan Mısır kedileri Avrupalı kedileri çiftleştikçe tüylerinin parlaklığı artmış ve tekir kedilerin kürkleri bu şekilde olşmuştur.Tekir kedilere, postlarının desen, renk ve renk tonlarına göre değişik isimler verilir.

 

Desen şekillerine göre :

1) Mackerel Tabby/Classic Tabby (Uskumru Desenli/Klasik Desenli Tekir)

2) Blotched Tabby (Lekeli Tekir)

3) Spotted Tabby (Benekli Tekir)

4) Ticked Tabby (Alaca Tekir)

5) Patched Tabby (Yamalı Tekir)

Renk ve Tonlara Göre İsimlendirme :

1) Blue Tabby (Mavi Tekir)

2) Blue Patched Tabby (Yamalı Mavi Tekir)

3) Blue Silver Patced Tabby (Mavi Gümüşi Yamalı Tekir)

4) Blue Silver Tabby (Mavi Gümüşi Tekir)

5) Brown Tabby (Kahverengi Tekir)

6) Brown Patched Tabby (Kahverengi Yamalı Tekir)

7) Cameo Tabby (Akik Renkli Tekir)

8) Dilute Cameo Tabby (Açık Akik Renkli Tekir)

9) Chestnut Tabby (Kestane Renkli Tekir)

10) Chestnut Silver Tabby (Gümüşi Kestane Renkli Tekir)

11) Chocolate Silver Tabby (Gümüşi çukolata Renkli Tekir)

12) Cinnamon Tabby (Tarçın Renkli Tekir)

13) Cinnamon Silver Tabby (Gümüşi Tarçın Renkli Tekir)

14) Cream Tabby (Krem renkli Tekir)

15) Cream Silver Tabby (Gümüşi Krem Renkli Tekir)

16) Ebony Tabby (Abanoz Renkli Tekir)

17) Fawn Tabby (Sütlü Kahverenkli Tekir)

18) Fawn Silver Tabby (Gümüşi Sütlü Kahve Renkli Tekir)

19) Lavender Tabby (Lavanta çiçeği Rengi Tekir)

20) Lavender Silver Tabby (Gümüşi Lavanta çiçeği Tekir)

21) Red Tabby (Kızıl Tekir)

22) Silver Tabby (Gümüşi Tekir)

23) Silver Patched Tabby (Gümüşi Yamalı Tekir)

24) Tabby and White (Beyazlı Tekir)

25) Patched Tabby and White (Beyazlı Yamalı Tekir)

26) Dilute Patched Tabby and White (Beyazlı Açık Yamalı Tekir)

27) Blue Tabby and White (Beyazlı Navi Tekir)

28) Blue Patched Tabby and White (Beyazlı Beyazlı Yamalı Mavi Tekir)

29) Blue Silver Tabby and White (Beyazlı Gümüşi Mavi Tekir)

30) Brown Tabby and White (Beyazlı Kahverengi Tekir)

31) Brown Patched Tabby and White (Beyazlı Kahverengi Yamalı Tekir)

32) Cameo Tabby and White (Beyazlı Akik Tekir)

33) Cream Tabby and White (Beyazlı Krem Rengi Tekir)

34) Red Tabby and White (Beyazlı Kızıl Tekir)

35) Silver Tabby and White (Beyazlı Gümüşi Tekir)

36) Silver Patched Tabby and White (Beyazlı, Gümüşi Yamalı Tekir)

37) Van Tabby (Tekir Desenli Van)

38) Van Tabby and White (Beyazlı Tekir Desenli Van)

39) Van Cream Tabby and White (Beyazlı Tekir Desenli Krem Van)

40) Van Parti Colour Tabby and White (Birden Fazla Renkli Beyazlı Tekir Desenli Van)

41) Van Red Tabby and White (Beyazlı Kızıl Tekir Desenli Van)

Tiffanie

Asya grubundaki tek yarı uzun tüylü ırktır. Burmese’in temel vücut yapısı ve sevecen, yumuşak karakteri ile Chinchilla’nın göz alıcı tüy renklerinin birleşimine sahip yavruların fazla ilgi çekmesi ve beğeni kazanmasıyla bu çiftleşme tekrarlanmış ve ayrı bir ırk oluşmuştur.Bir kaç yıl içinde şampiyonluk statüsüne geçmesi beklenen genç bir ırktır.

Sahibinin duygularını anlayan hassas bir yapısı vardır.
İnanılmaz ölçüde yumuşak uylu olup tam bir kucak kedisidir.
İlgi çekmekten hoşlanırlar ve bütün gün sahibinin peşinde dolaşırlar.
Meraklı yapıları evden kaçıp yabancıların evlerine dalmalarına sebep olabilir.

Amerikan orjinli bir ırk olan Tiffany ile karıştırılmamalıdır.Tiffany’ler iki orjinal ırkın bileşimidir.
İpeksi tüylere sahip orta boy kedidir.Kürkü boyun bölgesinde ve kuyrukta daha uzundur.
Kaslı bir vücut yapısı vardır yüzü ise Chinchilla’yı andırır.
Kürk rengine göre değişen yeşil tonlardaki gözleri temiz ve parlaktır.Kafası üçgen şeklinde kulakları orta boydur.

Tiffany/Chantilly

Yakın zamanda ortaya çıkan kedi türüdür.Burmese ve uzun tüylü Persian’ın karışımını ortaya çıkarmak isteyen Amerikalılar bu türün standartları üzerinde tam olarak uzlaşamamışlardır.

Sahibinin kendisiyle oynamasından hoşlanırlar, sahibine bağlı, dışa dönük ve sevecendir.
Yuvarlak geniş bir kafa yapısına sahip olup kasları güçlü bedenleri orta boyutta bir kedidir.Yuvarlak biçimde kafasını saran kulakları orta büyüklüktedir.Dar bir görüş açısına sahiptirler.Anlamlı bakan gözlerinin rengi yeşil ve yeşilimsi sarı olabilir.

Tonkinese

Melez bir ırktır. Siyam ve Burmese ırklarının birleşimi sonucu 1960’larda ortaya çıkmışlardır.
Fiziksel olarak daha çok Siyam’lara benzerler ancak onlar daha geniş bir gövdeye sahiptirler ve Burmeseleren daha kıvrak ve atletiklerdir. Tonkinese ırkı Britanya’da özel bir ırk olarak tanınmasına rağmen Amerika’da Siamese ve Burmese’den ayrı bir ırk olarak bilinmez.

Kendilerine güvenen dışa dönük sosyal kedilerir. Sahiplerine karşı ilgili ve sadıktırlar,son derece duygusal olan bu kediler azarlanmaktan ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Burunlarının kıvrıklığı fark edilebilir.Uzun kafa yapısı vardır,kulakları geniş ve uzun olan bu ırkın çok belirgin olmayan düz bir çene kemiği vardır.Gözleri oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir ve birbirlerine yakındır.Ataları olan Siyamların vücut yapılarını almışlardır fakat kasları onlar kadar gelişmemiştir.

Tüylerinin ve gözlerinin etkileyici olması bu kedinin son derece güzel görünümlü olmasını sağlamıştır.
Bu ırkın bacakları ince, patileri ise yuvarlak ve oval arasında bir görünümdedir.

Tuxedo (Smokin)

Tuxedo olarak anılan ve uluslararası çapta araştırmalara konu olan eski bir kedi ırkından söz edeceğiz. Aslında birçok kişi tarafından bu isminden ziyade Smokin olarak anılması tanıdık geliyor. Çünkü bu melez ırkın en belirgin özelliği bir smokinin içindeymiş gibi görünmesidir. Bunu sağlayabilen tek özellik ise elbette ki siyah bir tüy bütünlüğünün arasında göğsünde, yüzünde ve bazı noktalarda beliren beyazlıklardır.
Gördüğünüz anda hayran kalacağınız, çoğu ülkede asaletin sembolü olarak tanımlanacak olan bir ırk olduğundan söz edelim. Ancak safkan olmamasının yanı sıra melez ırkların medarı iftiharı diyebiliriz. Hem ülkemizde hem de Avrupa’da sık rastlanan bir tür olarak smokin kediler bir bakanın bir daha dönüp baktığı bir albeniye sahiptir. Üzerindeki smokin desen kadar onunla vakit geçirdiğinizde de hayran kalacağınız özelliklere sahiptir.
Öncelikle Tuxedo ırkının yer yer TC olarak kısaltıldığına şahit olabilirsiniz. Bu aşamada karakterinin neredeyse bütün uzmanlar tarafından incelendiğini belirtmek isteriz. Zira ortaya çıkan sonuçlar inanılır boyutlarda değildir. Smokin kedilerin normal bir kediye oranla zeka kapasiteleri yaklaşık iki kat daha fazla gelişmiştir. Yani bilimsel araştırmalarda en zeki kedi ırklarından bile %200 daha zeki olduğu saptanmıştır.
Bu doğrudan mantıksal hareket eden, hiçbir saçma hareketi olmayan bir hayvan beklentisi doğuruyor. Ancak bunun dışında da çok fazla karakteristik özelliği olması bu durumları gözlemenize olanak tanıyabilir. Buna en basit örnek ise oyunculuğudur. Bir oyun oynamak için illa oyuncağa ihtiyaç duymayan Tuxedo kedisinin kuyruğunu kovalaması bile mümkündür.
Bu tip manzaraların ardından ise herkesin aklına gelen ilk detay çok daha zeki olmasına rağmen kendi kuyruğunu nasıl kovaladığıdır. Benzer olaylar karakteristik özellikleri arasında yer alan oyunculuk ve aktivite meraklılığından gelir.
eknik olarak bilinmemekle birlikte Avrupa’da yoğun olarak bulunan ve Amerika’da da türeyen bir ırk olduğu tahmin edilir. Birçok ünlü ismin ise tercih ettiği bir kedi olmuştur. Dünya literatüründe en ilgi çekici kediler arasında gösterilmesinde bunun etkisi oldukça büyüktür. Günümüze kadar geldiği süreçte rekorlarla adından söz ettirmeyi başarmıştır.
Örneğin Tuxedo ırkı bir kedinin Everest’e tırmandığı ya da bu türde Spark isminde bir kediye milyonlarca dolar miras bırakıldığı ütopya değildir. Aksine gerçek olaylardır ve zeki oluşuyla bizi etkileyen bu hayvanların ne kadar aktif bir yaşam sürebildiklerinin kanıtıdır.

Van Kedisi

Anavatanı Van yöresidir. Türkiye’de yetiştirilen saf Türk kedisidir.1969 yılında saf kan kedi ırkı olarak kabul edilmiştir.Diğer kedi türleri arasında doğal bir kedi olarak yer edinmişlerdir.İlk kez bir ingiliz çift tarafından ingiltere’ye götürülmüş ve çoğaltılmış daha sonrada Avrupa’ya yayılmıştır.

Temizliklerine oldukça titiz davranan Van kedileri zeki,canlı ve insanlara karşı sevgi doludurlar,
Kendi istekleriyle suya giren ve suyla oynamayı seven tek kedi türüdür,ayrıca iyi birer avcıdırlar.Oyuncu bir tür olmalarının yanında iyi bir arkadaştırlar ancak kucağa alınmayı sevmezler.

Orta büyüklükte bir kafa yapısına sahiptirler.Suratları üçgen yapıdadır ve elmacık kemikleri çıkıktır.Boyunları kısa ancak güçlüdür.Gözleri bu ırkın en karakteristik özelliklerini taşır, gözlerinin rengi mavi veya kehribar olabileceği gibi bir gözü mavi diğeri kehribar renkte olabilir,gözlerinin şekli basıktır ve eğik olarak yüze yerleşmiştir.

Gözler hafif şekilde basık badem şeklinde ve eğik olarak yüze yerleşmiştir. Göz bebekleri yuvarlak ve belirgindir. Van kedisini çekici kılan özelliklerden birisi de onun gözlerinin rengidir. Her iki gözü mavi, her iki gözü (kehribar sarı renk ve tonları) olabileceği gibi bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte de olabilir.Kulakları büyük ve geniştir.Burunları,patileri ve kulaklarının içi pembe renktedir.

Bu ırk kedileride sağırlığın yaygın olduğu kanısı hakimdir. ancak gözleri iki ayrı renk olan kedilerde ve sadece mavi gözlü Van kedilerinden bu oran %2-3 civarındadır.
Vücutları kaslı,iri kemikli ve uzundur.Ön patileri arka patilerinden kısadır.Kaslı bacakları vardır,parmakları sıktır.

Tüyleri uzundur ve ipeksi bir yapıya sahiptirler,uzun kuyrukları tilki kuyruğuna benzetilir ve tüylüdür.

York Chocolate

Maine Coon ve Amerikan çiftlik kedileri köklerine sahip olan bu ırk 1983 yılında ortaya çıkarılmıştır.Yeni bir ırk olan bu kediler kahverengi kürkleri ve vücutlarının güzelliği ile beğeni kazanması sonucu keşfedilmişlerdir.

Uydu kedi olarak tanınan bu ırk,sadece bir kişiyi sahip olarak benimser.Aile bireylerinin hepsini sever ancak sadece benimsediği kişinin kucağına gider ve kendin sevdirir.Sessiz bir kedi türü olmalarına karşın yeni bir ortama giriklerinde karakteristik bir ses çıkartarak varlıklarını gösterirler.

Yabancılara karşı soğukkanlı ve temkinlidir.Oldukça gelişmiş içgüdüleri vardır.Hareketli oyuncuları severler.Kucak kedisi olarak bilinirler,tüyleri alerjik değildir.İzlenmekten ve gösteriş yapmaktan hoşlanırlar,suyu severler.
Bu kediler kucaklanmaktan ve okşanmaktan oldukça hoşlanırlar.Zeki, aktif ve sevecen kedilerdir.

Bu ırkın ismi New York şehrinden ve tüylerinin renginden gelmektedir.Orta boyutlarda bir bedene sahiptirler.Siyam kedilerinin yapısına benzer ancak daha büyük ve daha kaslı vücutları vardır.Baş kısmı yuvarlak ve geniştir.İri gözleri bademi andırır. Vücüdu kıvrak hareketler yapabilecek dercede esnektir.

İpeksi orta uzunlukta parlak tüylere sahiptir,tüyleri tek tabakalıdır.
Omuz,boyun ve bedenlerinin yan tarafındaki tüyler daha uzundur.Yeni doğan yavrularda kısa olan tüyler bir kaç ay sonra normal boyutlarına gelir.